Ranking • 2026 • zaktualizowano 26.06.2026

Najlepszy ultrabook 2026 - ranking lekkich laptopów

Wybraliśmy najlepsze ultrabooki i lekkie laptopy 2026 roku - sprzęt do pracy w podróży, gdzie liczy się każdy gram, długi czas pracy na baterii i dobry ekran. Oceniamy na bazie specyfikacji, niezależnych testów i opinii użytkowników, a nie fizycznych pomiarów. Oto modele, które najlepiej łączą mobilność z kulturą pracy.

Autor: Redakcja Laptops.pl Aktualizacja: 26.06.2026 Jak oceniamy?
Lekki ultrabook z piórkiem i samolotem - symbol mobilności i niskiej wagi

Jak oceniamy

Ranking budujemy na bazie specyfikacji technicznej, niezależnych benchmarków i realnych opinii użytkowników, filtrując je przez nasze wieloletnie doświadczenie - sprzętem komputerowym zajmujemy się od 2002 roku. Punktujemy wydajność, kulturę pracy chłodzenia, jakość ekranu, czas pracy na baterii oraz stosunek ceny do możliwości. Szczegóły metodyki opisaliśmy na stronie Jak oceniamy.

Porównanie parametrów

ModelOcenaWagaEkranBateriaCena odAkcja
01. ASUS Zenbook 14 OLED (UX3405CA) 9,0/10~1,2 kg14" OLED 2,8K 120 Hz—ok. 3999–4999 zł Zobacz
02. HP Pavilion Aero 138,4/10~0,99 kg13,3" IPS WQXGA—ok. 3499–3999 zł Zobacz
03. Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura8,7/10~982 g14" OLED 2,8K 243 PPI—ok. 7000–8500 zł Zobacz
04. ASUS Zenbook A14 (UX3407)8,5/10~0,99 kg14" OLED FHD+ 60 Hz—od ~4399 zł Zobacz
05. LG gram Pro 16 (16Z90TS)8,3/10~1,24 kg16" IPS WQXGA 144 Hz—ok. 6000–7500 zł Zobacz
06. Lenovo Yoga Slim 7 14ILL10 Aura8,6/10~1,2 kg14" OLED—ok. 4399–4999 zł Zobacz
07. Dell XPS 13 (9350)8,2/10~1,19 kg13,4" IPS / OLED 3K—ok. 6000–7500 zł Zobacz

Ultrabook to nie tylko „lekki laptop” - to klasa sprzętu, w której producenci walczą o każdy gram i każdą godzinę pracy na baterii, nie rezygnując z dobrego ekranu i kultury pracy. W 2026 roku waga poniżej 1,4 kg, metalowa obudowa, panel OLED i energooszczędne procesory (Intel Lunar Lake, AMD Ryzen AI, a nawet ARM) to standard tej półki.

W tym rankingu patrzymy na trzy rzeczy ważne w drodze: wagę, ekran i baterię. Jeśli szukasz raczej taniego laptopa do nauki, zerknij do zestawienia laptop dla studenta - tam liczy się przede wszystkim budżet. Tutaj płacisz za mobilność i jakość wykonania.

Ultrabook a laptop dla studenta - czym się różnią

To pytanie wraca najczęściej. Laptop studencki dobiera się pod budżet i kierunek studiów - waga 1,5–1,7 kg jest w pełni akceptowalna, a priorytetem jest cena. Ultrabook kupuje profesjonalista lub osoba dużo podróżująca: kluczowa jest waga (najlepiej ≤1,2 kg), długa bateria i ekran, na który patrzy się cały dzień. Część modeli powtarza się na obu listach, ale ocenia się je z innej perspektywy - student pyta „czy nie przepłacam?”, a użytkownik mobilny „czy zniosę to w plecaku przez 10 godzin?”. Pełne porównanie podzespołów znajdziesz w poradnikach ile RAM w laptopie i jaki procesor wybrać.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ultrabooka

Waga - ale nie za wszelką cenę

Najlżejsze modele schodzą dziś poniżej kilograma (HP Pavilion Aero, ASUS Zenbook A14), ale „najlżejszy” nie znaczy „najlepszy”. Sprzęt sub-1 kg często ma mniejszą baterię albo ekran IPS zamiast OLED. Złoty środek to ok. 1,2 kg - tu znajdziesz pełnowartościowy OLED i duże ogniwo. Uważaj też na warianty wagowe tej samej linii: dotyk i OLED zwykle dokładają kilkadziesiąt gramów, a LG gram w wersji 14″ waży ~1 kg, ale 17″ już prawie 2 kg. Czy w ogóle warto walczyć o każdy gram, tłumaczymy w poradniku najlżejszy laptop - czy warto.

Bateria - pojemność ogniwa mówi najwięcej

Energooszczędne procesory Lunar Lake i ARM bardzo poprawiły czas pracy, ale przy energochłonnym OLED 2,8K liczy się też pojemność ogniwa (Wh). Flagowiec z baterią 57 Wh (jak ThinkPad X1 Carbon) realnie wytrzyma krócej niż model z 70–77 Wh (Yoga Slim 7, LG gram, Zenbook 14 OLED). Jeśli bateria jest dla Ciebie najważniejsza, najdłużej działają konstrukcje ARM oraz - w innym ekosystemie - MacBook Air, o którym piszemy niżej. Ile godzin realnie wytrzyma lekki laptop, wyjaśniamy w poradniku bateria w ultrabooku.

Ekran - OLED kontra IPS

OLED daje głęboką czerń, żywe kolory i wysoki kontrast - to dziś wyróżnik klasy premium. IPS bywa jaśniejszy w słońcu i tańszy, a do pracy biurowej w zupełności wystarcza. Zwróć uwagę na jasność (komfort to ok. 400 nitów, do pracy w plenerze lepiej 500–600) oraz proporcje 16:10, które dają więcej miejsca w pionie.

Procesor - x86 czy ARM?

Większość ultrabooków to klasyczne x86 (Intel Core Ultra / AMD Ryzen) z pełną zgodnością z aplikacjami Windows. Procesory ARM (Qualcomm Snapdragon) kuszą rekordową baterią i kulturą pracy, ale działają w trybie Windows on ARM - większość popularnych programów już ma wersje natywne, jednak część starszych aplikacji, gier z anti-cheatem i specjalistycznych sterowników może sprawiać problemy. Jeśli nie masz pewności co do swojego zestawu programów, bezpieczniej wybrać x86.

A co z MacBookiem Air?

Apple MacBook Air (M4/M5) to pod względem wagi (~1,24 kg) i baterii (do ~18 h) jeden z najlepszych lekkich laptopów na rynku - ale to inna platforma (macOS), a nie Windows. Jeśli pracujesz w ekosystemie Apple lub nie potrzebujesz konkretnych aplikacji Windows, jest godny rozważenia. W tym rankingu skupiamy się na laptopach z Windowsem, dlatego traktujemy go jako punkt odniesienia, a nie pozycję zestawienia.

Dla kogo jest ultrabook

Jeśli dużo podróżujesz, pracujesz mobilnie, prowadzisz prezentacje albo po prostu cenisz lekki, elegancki sprzęt z dobrym ekranem - dopłata do ultrabooka ma sens. A jeśli zależy Ci dodatkowo na ekranie dotykowym i rysiku do notatek, rozważ laptop 2w1 (konwertowalny). Jeśli laptop ma głównie stać na biurku, a budżet jest napięty, więcej dostaniesz w klasycznym 15-calowym laptopie. Ceny podajemy orientacyjnie (stan: czerwiec 2026) - przed zakupem warto sprawdzić aktualną ofertę w sklepach.

Ranking - pozycja po pozycji

HP Pavilion Aero 13
02 NAJLŻEJSZY W BUDŻECIE Najlżejszy do 4000 zł

HP Pavilion Aero 13

8,4 /10

Najtańsza droga do laptopa poniżej kilograma: lekka obudowa, proporcje ekranu 16:10 i procesor AMD Ryzen 7 8840U z grafiką Radeon 780M (wg specyfikacji). Recenzja Notebookcheck dotyczy starszego wariantu (AMD Ryzen 7 5800U, panel 1920×1200). W tym wariancie Notebookcheck zmierzył 99,8% pokrycia sRGB, średnią jasność 458 cd/m² i kontrast 1316:1, a procesor uzyskał 3092 pkt w Cinebench R20 Multi. Wyniki te nie przenoszą się 1:1 na kartę z Ryzen 7 8840U i panelem WQXGA, a dla tej konfiguracji brak niezależnych pomiarów. Kompromisy wg Notebookcheck (wariant AMD Ryzen 7 5800U): obudowa ze stopu magnezu i aluminium jest mniej sztywna niż w Envy czy Spectre, RAM jest lutowany, brakuje też czytnika microSD i osłony kamery.

Procesor AMD Ryzen 7 8840U (Radeon 780M)
Pamięć RAM 16 GB LPDDR5 (lutowana, wg specyfikacji)
Dysk 512 GB–1 TB NVMe SSD (M.2 2280, wymienny)
Ekran 13,3" IPS WQXGA (2560×1600), 16:10, ~400 nit (wg specyfikacji)
Waga ~0,99 kg (magnez)
Cena orient. ok. 3499–3999 zł

Plusy

  • Waga poniżej 1 kg (wg specyfikacji); obudowa ze stopu magnezu i aluminium (wg Notebookcheck, wariant AMD Ryzen 7 5800U)
  • Matowy ekran 16:10; w wariancie Ryzen 7 5800U z panelem 1920×1200: 99,8% sRGB, 458 cd/m² średnio i kontrast 1316:1 (wg Notebookcheck)
  • 8-rdzeniowy Ryzen 7 8840U ze zintegrowaną grafiką Radeon 780M (wg specyfikacji)
  • Dysk SSD M.2 2280 i moduł WLAN możliwe do wymiany (wg Notebookcheck, wariant AMD Ryzen 7 5800U)

Minusy

  • Ekran IPS, nie OLED
  • Obudowa bardziej podatna na ugięcia niż Envy/Spectre (wg Notebookcheck, wariant AMD Ryzen 7 5800U)
  • Brak czytnika microSD i osłony kamery; wolne czasy reakcji matrycy, 31,6 ms czerń–biel (wg Notebookcheck, wariant AMD Ryzen 7 5800U z panelem 1920×1200)
  • RAM lutowany, bez możliwości rozbudowy; podświetlenie klawiatury bywa opcją dodatkowo płatną, a gładzik bywa „lepki” (wg Notebookcheck, wariant AMD Ryzen 7 5800U)
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura
03 BIZNESOWO-FLAGOWY Premium do pracy

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura

8,7 /10

Wzorcowy ultrabook biznesowy. Wg Notebookcheck konfiguracja z recenzji (Core Ultra 7 258V, OLED 2880×1800, 32 GB, 1 TB SSD) waży 982 g. Dzięki spodowi z magnezu zamiast aluminium to według NBC najlżejszy X1 Carbon w historii i najlżejszy 14-calowy ThinkPad, o dokładnie dziesięć procent lżejszy od Gen 12 (1,09 kg). Notebookcheck odnotowuje ok. 30% dłuższy czas pracy na baterii niż w Gen 12 oraz chłodniejszą pracę dzięki Intel Lunar Lake. Zawias otwiera się jednym palcem i odchyla nieco ponad 180°. Trzeba zaakceptować wysoką cenę i kamerkę 1080p, którą NBC nazywa jedynym realnym potknięciem tej generacji.

Procesor Intel Core Ultra 7 258V (Lunar Lake, Arc 140V); w tańszych SKU także Ultra 5 225U / Ultra 7 255U
Pamięć RAM 32 GB LPDDR5 (lutowana, w pakiecie CPU - brak opcji 64 GB)
Dysk 512 GB–2 TB SSD M.2 2280 (wymienny)
Ekran 14" OLED 2,8K (2880×1800), 243 PPI, 16:10 (są warianty IPS WUXGA)
Waga 982 g (konfiguracja OLED z recenzji Notebookcheck)
Cena orient. ok. 7000–8500 zł (warianty premium drożej)

Plusy

  • Najlżejszy X1 Carbon w historii - 982 g wg Notebookcheck, przy zachowanej sztywności obudowy
  • Bogaty jak na ultrabooka zestaw portów: 2× USB-A i pełnowymiarowe HDMI (wg Notebookcheck)
  • Wi-Fi 7 (Intel BE201) z bardzo dobrymi transferami wg Notebookcheck; do tego TPM, czytnik linii papilarnych, kamera IR i tamper detection
  • Chłodniejsza praca i ok. 30% dłuższa bateria niż w Gen 12 (wg Notebookcheck); bateria sklasyfikowana jako CRU do samodzielnej wymiany

Minusy

  • Wysoka cena - wg Notebookcheck ok. $2,519 w konfiguracji ze sklepu producenta (rynek USA)
  • Kamera tylko 1080p - wg Notebookcheck jakość poniżej oczekiwań dla modelu premium
  • Brak rozbudowy RAM (pamięć w pakiecie CPU) i brak opcji 64 GB; wymienny tylko SSD (Wi-Fi lutowane)
  • Ekran OLED z PWM; brak wersji WWAN/5G przy premierze (wg Notebookcheck)
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.

ASUS Zenbook A14 (UX3407)
04 MARATON BATERII Najdłuższa bateria

ASUS Zenbook A14 (UX3407)

8,5 /10

Rekordzista wagi: obudowa Ceraluminum utrzymuje masę poniżej kilograma, a jej konstrukcja nie zmieniła się między generacjami (wg Notebookcheck). Wariant 2026 ze Snapdragonem X2 Elite (X2E-88-100, 18 rdzeni) daje wg Notebookcheck duży skok: 1471 pkt w Cinebench 2024 Multi w trybie Performance, czyli o 128% więcej niż poprzedni Zenbook A14 ze Snapdragonem X. Wynik jednordzeniowy tego wariantu wyprzedza każdy układ x86. Ekran 14" OLED 1920×1200 (panel Samsung ATNA40CT06-0 wspólny dla obu generacji) nadal pracuje w 60 Hz, ale wg Notebookcheck oferuje bardzo dobrą jakość obrazu: na egzemplarzu X2 Elite zmierzono 408 nit w SDR, do 625 nit w HDR i ColorChecker dE 1,1. Haczyk: to platforma ARM (Windows on ARM), więc przed zakupem warto sprawdzić wsparcie używanych aplikacji, co zaleca również Notebookcheck.

Procesor Qualcomm Snapdragon. Wariant 2025 UX3407QA: X1-26-100 / X Plus / X Elite. Wariant 2026: Snapdragon X2 Elite X2E-88-100, 18 rdzeni (wg Notebookcheck). ⚠️ ARM (Windows on ARM)
Pamięć RAM 16–32 GB (24 GB w bazowej konfiguracji X2 Elite, 32 GB w egzemplarzu recenzenckim NBC)
Dysk 512 GB - 1 TB SSD (pojedynczy slot M.2 2280, rozbudowa ograniczona wg Notebookcheck)
Ekran 14" OLED FHD+ (1920×1200), 16:10, 60 Hz, glossy, bez dotyku; panel Samsung ATNA40CT06-0 wspólny dla obu generacji A14. Pomiary wg Notebookcheck (egzemplarz X2 Elite): 408 nit SDR / do 625 nit HDR, ColorChecker dE 1,1
Waga ~0,99 kg (Ceraluminum, poniżej 1 kg wg Notebookcheck)
Cena orient. od ~4 399 zł (gen 1 QA) do ~8 699 zł (X2 Elite)

Plusy

  • Poniżej 1 kg, obudowa Ceraluminum o bardzo dobrej sztywności (wg Notebookcheck, konstrukcja wspólna dla obu generacji)
  • Bardzo dobry OLED, panel wspólny dla obu generacji A14. Wg Notebookcheck (pomiary egzemplarza X2 Elite): wierne kolory (ColorChecker dE 1,1), 99,5% pokrycia Display P3 i 98,8% sRGB oraz bardzo krótkie czasy reakcji 1,26 ms
  • Mocny CPU w wariancie X2 Elite: 1471 pkt w Cinebench 2024 Multi (wg Notebookcheck). Do tego Wi-Fi 7 z Bluetooth 6.0 i bardzo wysokie transfery (4510 Mbit/s nadawania wg NBC, wariant X2 Elite)
  • Pełen zestaw funkcji Copilot+. W trybie Whisper wentylatory są wg Notebookcheck praktycznie niesłyszalne (28,1 dB(A)) przy nadal wysokiej wydajności (926 pkt Cinebench 2024 Multi, wariant X2 Elite)

Minusy

  • ⚠️ ARM: ryzyko zgodności aplikacji i sterowników x86 (Windows on ARM); NBC zaleca sprawdzenie wsparcia programów przed zakupem
  • Ekran nadal tylko 60 Hz i bez dotyku (panel wspólny dla obu generacji A14); migotanie PWM 480 Hz przy jasności ≤83% (wg Notebookcheck, pomiar wariantu X2 Elite X2E-88-100)
  • Pod pełnym obciążeniem wentylatory wyraźnie słyszalne: do 51,7 dB(A) w trybie Performance (wg Notebookcheck, wariant X2 Elite)
  • Wysoka cena topowej konfiguracji i jeden slot M.2. Do tego lekko luźne, poskrzypujące zawiasy w egzemplarzu recenzenckim (wg Notebookcheck, wariant X2 Elite)
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.

LG gram Pro 16 (16Z90TS)
05 DUŻY EKRAN, MAŁA WAGA Najlżejszy 16-calowiec

LG gram Pro 16 (16Z90TS)

8,3 /10

Dla tych, którym 14 cali to za mało, a nie chcą nosić ciężaru. LG gram Pro 16 mieści 16-calowy ekran w lekkiej obudowie z cienką warstwą lakieru na szczotkowanym stopie magnezu. Wg Notebookcheck to klasyczny gram: lekki, dobrze wykonany i z długim czasem pracy przy baterii 77 Wh. W obecnej generacji LG wrócił do matowego panelu IPS zamiast lustrzanego OLED-a poprzednika, co wg Notebookcheck wyraźnie poprawia czytelność na zewnątrz. Kompromisem jest wydajność CPU. W teście Notebookcheck (wariant Core Ultra 7 256V) procesor uzyskał 67,4 pkt w zbiorczym rankingu CPU i 10530 pkt w Cinebench R23 Multi, poniżej średniej klasy (83,9 pkt), bo Lunar Lake stawia na energooszczędność, nie na maksymalną moc.

Procesor Intel Core Ultra 7 256V / Ultra 9 288V (Lunar Lake)
Pamięć RAM 16–32 GB LPDDR5x (lutowana)
Dysk 1–2 TB SSD (2× slot NVMe)
Ekran 16" IPS matowy WQXGA (2560×1600), 144 Hz, 16:10
Waga ~1,24 kg (wg specyfikacji)
Cena orient. ok. 6000–7500 zł

Plusy

  • Bardzo lekki jak na 16" - wg Notebookcheck mobilność to znak rozpoznawczy serii
  • Matowy IPS z wysoką jasnością i wiernym kolorem - wg Notebookcheck (wariant Ultra 7 256V): 442 cd/m² w środku panelu, kontrast 2600:1, ΔE2000 0,84 (po ustawieniu punktu bieli D65), 100% sRGB, 97,96% Display P3
  • Bateria 77 Wh i długi czas pracy; wg Notebookcheck nie wykryto PWM, więc podświetlenie nie migocze
  • Łatwy serwis: wg Notebookcheck wymienny dysk i bateria, drugi slot NVMe, spód zdejmowany po odkręceniu czterech śrub; szybkie Wi-Fi (Intel BE201, 1978 Mbit/s w iperf3 transmit, wariant Ultra 7 256V)

Minusy

  • Wydajność CPU poniżej części rywali, bo Lunar Lake stawia na oszczędność - wg Notebookcheck (wariant Ultra 7 256V): 67,4 pkt w rankingu CPU wobec 83,9 pkt średniej klasy; 4106 pkt w Cinebench R20 Multi
  • Wolne czasy reakcji matrycy, słabo dla graczy - wg Notebookcheck (wariant Ultra 7 256V): 30 ms czerń–biel i 47 ms szarości
  • RAM lutowany (LPDDR5x) bez możliwości rozbudowy, maks. 32 GB (wg specyfikacji)
  • Cena premium; grafika tylko zintegrowana Arc 140V, bez dedykowanego GPU
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.

Lenovo Yoga Slim 7 14ILL10 Aura
06 WARTOŚĆ-OLED Najlepsza relacja ceny do jakości

Lenovo Yoga Slim 7 14ILL10 Aura

8,6 /10

Ultrabook dla osób, które nie chcą dopłacać do logo: Lunar Lake, panel OLED i bateria 70 Wh (wg specyfikacji) w aluminiowej obudowie ~1,2 kg. Wg Notebookcheck Core Ultra 7 258V to procesor z górnej średniej półki rodziny Lunar Lake (4 rdzenie Lion Cove P do 4,8 GHz i 4 Skymont E do 3,7 GHz, 32 GB LPDDR5x-8533 na pakiecie). W wielowątku odpowiada on Core Ultra 7 165U i Core i7-1360P, a w krótkich obciążeniach pobiera do 37 W. Zintegrowany Arc 140V wg Notebookcheck pozwala grać w tytuły z lat 2023 i 2024 w 1080p na niskich ustawieniach i obsłuży trzy monitory 4320p przez HDMI 2.1, eDP 1.5 i DP 2.1. Notebookcheck prowadzi dla tego modelu wyłącznie zbiór danych bez własnych pomiarów, więc jasność, czas pracy i kultura chłodzenia pozostają bez niezależnej weryfikacji.

Procesor Intel Core Ultra 7 258V (Lunar Lake, Arc 140V)
Pamięć RAM 32 GB LPDDR5x-8533 (na pakiecie CPU - wg Notebookcheck dla 258V)
Dysk 1 TB SSD
Ekran 14" OLED 1920×1200/60 Hz lub 2,8K 2880×1800/120 Hz (2,8K do 500 nit SDR, HDR True Black 1000 - wg specyfikacji)
Waga ~1,2 kg (aluminium)
Cena orient. ok. 4399–4999 zł

Plusy

  • Lunar Lake + OLED + bateria 70 Wh (wg specyfikacji) w przystępnej cenie
  • Wg Notebookcheck wielowątek 258V na poziomie Core i7-1360P i Core Ultra 7 165U
  • Aluminiowa obudowa ~1,2 kg
  • Arc 140V obsługuje nowoczesne wyjścia obrazu - HDMI 2.1, eDP 1.5, DP 2.1, do trzech monitorów 4320p (wg Notebookcheck)

Minusy

  • Podstawowy wariant OLED to FHD+ (2,8K za dopłatą)
  • Grafika zintegrowana - wg Notebookcheck casualowe granie w 1080p na niskich ustawieniach
  • RAM wlutowany w pakiet procesora, bez możliwości rozbudowy
  • Brak niezależnych pomiarów baterii i jasności dla tego SKU
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.

Dell XPS 13 (9350)
07 KOMPAKTOWY 13" PREMIUM

Dell XPS 13 (9350)

8,2 /10

Ikona kompaktowego designu: ramki niemal zniknęły, a aluminiowa obudowa w formacie 13,4" jest wyjątkowo poręczna. Uwaga na warianty: dostępna recenzja Notebookcheck dotyczy nowszego, budżetowego XPS 13 (DX13260) z Intel Core 5 320 (Wildcat Lake). To inny SKU niż nasza karta z Lunar Lake (Core Ultra 7 258V), więc jego pomiary wydajności, ekranu i łączności nie odnoszą się do tej konfiguracji. W tabelach porównawczych Notebookcheck pojawia się natomiast sam XPS 13 9350 (wariant Intel Core Ultra 7 256V). Wg Notebookcheck uzyskał on 10391 pkt w Cinebench R23 Multi Core, 1875 pkt w Single Core, 4038 pkt w Cinebench R20 Multi Core i 720 pkt w R20 Single Core oraz ocenę wydajności CPU 62,8 pt. To bliski, choć nie identyczny punkt odniesienia dla wersji 258V, która wg specyfikacji ma 32 GB pamięci zintegrowanej z procesorem. Kontrowersyjny pozostaje dotykowy pasek funkcyjny i „ukryty" touchpad, czyli estetyka kosztem części ergonomii. Brak niezależnych pomiarów dokładnie dla wariantu 258V; podane parametry pochodzą ze specyfikacji.

Procesor Intel Core Ultra 7 258V (Lunar Lake, Arc 140V)
Pamięć RAM 32 GB LPDDR5x (zintegrowana z procesorem, wg specyfikacji)
Dysk 512 GB–1 TB SSD PCIe (M.2 2230, wymienny)
Ekran 13,4" IPS FHD+ 120 Hz lub Tandem OLED 3K (2880×1800)
Waga ~1,19 kg
Cena orient. ok. 6000–7500 zł

Plusy

  • Bardzo kompaktowa, starannie wykonana obudowa z aluminium
  • Opcjonalny Tandem OLED 3K (wg specyfikacji)
  • Lunar Lake znany z oszczędności energii, co przekłada się na dobrą kulturę pracy na baterii
  • Cienkie ramki ekranu, Wi-Fi 7 (wg specyfikacji)

Minusy

  • Dotykowy pasek funkcyjny zamiast fizycznych klawiszy F
  • „Niewidoczny" touchpad wymaga przyzwyczajenia
  • Tylko 2× USB-C, brak gniazda słuchawkowego i czytnika kart
  • Cena premium i pamięć zintegrowana z procesorem bez możliwości rozbudowy; brak niezależnych pomiarów dokładnie dla wariantu 258V w źródłach
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.