Ranking • 2026 • zaktualizowano 22.06.2026

Najlepszy laptop dla studenta 2026 - ranking i poradnik zakupowy

Wybraliśmy najlepsze laptopy dla studenta na rok akademicki 2026 - od lekkich ultrabooków na humanistykę, przez budżetowe modele na start, po sprzęt z dedykowaną grafiką na kierunki techniczne. Oceniamy na podstawie specyfikacji, niezależnych testów i opinii użytkowników, a nie fizycznych pomiarów. Oto modele, które dają studentowi najwięcej za swoją cenę.

Autor: Redakcja Laptops.pl Aktualizacja: 22.06.2026 Jak oceniamy?
Ilustracja: lekki laptop dla studenta z plecakiem i książkami

Jak oceniamy

Ranking budujemy na bazie specyfikacji technicznej, niezależnych benchmarków i realnych opinii użytkowników, filtrując je przez nasze wieloletnie doświadczenie - sprzętem komputerowym zajmujemy się od 2002 roku. Punktujemy wydajność, kulturę pracy chłodzenia, jakość ekranu, czas pracy na baterii oraz stosunek ceny do możliwości. Szczegóły metodyki opisaliśmy na stronie Jak oceniamy.

Porównanie parametrów

ModelOcenaProcesorWagaEkranCena odAkcja
01. ASUS Zenbook 14 OLED (UM3406KA) 8,7/10Ryzen AI 7 350~1,2 kg14" OLED 3K 120 Hzok. 3900–4425 zł Zobacz
02. Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR88,3/10Ryzen 5 7530U1,62 kg15,6" FHD IPSok. 2899–2999 zł Zobacz
03. ASUS Vivobook 15 X1502VA8,0/10i5-13420H1,7 kg15,6" FHD IPSok. 1999–3099 zł Zobacz
04. HP Pavilion Aero 138,4/10Ryzen 7 5800U~0,95 kg13,3" WUXGA 16:10ok. 2985–3456 zł Zobacz
05. HP Envy x360 14 (fa0400nw)8,4/10Ryzen 5 8640HS~1,39 kg14" WUXGA IPS dotykok. 3299 zł Zobacz
06. Lenovo LOQ 15ARP98,2/10Ryzen 5 7235HS2,38 kg15,6" 144 Hzok. 3699–5099 zł Zobacz
07. ASUS Vivobook S 15 OLED (Snapdragon)8,1/10Snapdragon X Plusok. 1,4 kg15,6" OLED 120 Hzok. 3299–3999 zł Zobacz

Dobry laptop na studia to taki, który wytrzyma cały dzień zajęć, zmieści się lekko w plecaku i udźwignie zarówno pisanie prac, jak i wymagania Twojego kierunku. W 2026 roku rozsądny budżet studencki to 2500–4000 zł, a standardem w tej cenie jest 16 GB RAM, dysk SSD NVMe 512 GB i matowy ekran IPS. Poniższy ranking porównuje 7 modeli dobranych pod różne potrzeby - od najlżejszego ultrabooka po laptop z kartą graficzną.

Jeśli dopiero zaczynasz wybór, przeczytaj najpierw krótki poradnik - wyjaśniamy, na co realnie zwrócić uwagę i czym różnią się wymagania kierunków technicznych od humanistycznych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając laptop na studia

Waga i bateria - najważniejsze dla studenta

Laptop nosisz codziennie między salami, do biblioteki i akademika, więc waga ma ogromne znaczenie - różnicę między 1,3 a 2 kg poczujesz po całym dniu. Dla mobilnego studenta sensowna granica to około 1,4–1,7 kg. Równie ważna jest bateria: dobry laptop studencki powinien wytrzymać 8–10 godzin, czyli pełny dzień zajęć bez szukania gniazdka. Pamiętaj jednak, że deklarowane przez producentów „18 czy 27 godzin” to wyniki laboratoryjne - w praktyce licz na wyraźnie mniej. Wyjaśniamy to w poradniku ile baterii potrzebuje laptop studencki.

RAM, dysk i procesor

W 2026 roku 16 GB RAM to minimum - 8 GB nie wystarczy nawet do wygodnej pracy z wieloma kartami przeglądarki i pakietem Office. Dysk to bezwzględnie SSD NVMe, najlepiej 512 GB lub więcej. Procesor dobieraj do kierunku: do nauki i biura wystarczy energooszczędny układ (Intel Core Ultra/i5 lub AMD Ryzen 5/7 z literą „U”), a do cięższych zadań przyda się mocniejszy procesor wielordzeniowy.

Ekran do długiego czytania

Na studiach godzinami patrzysz w ekran, więc szukaj matrycy IPS o jasności co najmniej 300 nitów. Matowa powłoka jest praktyczniejsza niż błyszcząca - eliminuje odbicia w jasnej sali. Ekrany OLED dają piękniejsze kolory (świetne na kierunki kreatywne), ale w tej półce są zwykle błyszczące. Coraz popularniejsze proporcje 16:10 dają więcej miejsca w pionie - wygodniej czyta się dokumenty i PDF-y.

Kierunki techniczne vs humanistyczne - różne potrzeby

To, ile mocy realnie potrzebujesz, zależy od kierunku. Studenci humanistyki, prawa, ekonomii czy filologii spokojnie obejdą się lekkim ultrabookiem z grafiką zintegrowaną - tu priorytetem jest waga, bateria i wygodna klawiatura do pisania prac. Kierunki techniczne, inżynierskie i informatyczne wymagają więcej: mocniejszego procesora, najlepiej 16–32 GB RAM (maszyny wirtualne, środowiska programistyczne, kompilacja), a w przypadku grafiki, projektowania czy CAD-a - dedykowanej karty graficznej, takiej jak RTX 4050. Szczegółowo rozkładamy to w poradniku jaki laptop na studia: techniczne czy humanistyczne.

Ważna uwaga dla kierunków ścisłych i medycznych: część oprogramowania uczelnianego działa wyłącznie na systemie Windows. Zanim zdecydujesz się na laptop z procesorem ARM (Snapdragon) lub na MacBooka, sprawdź wymagania sprzętowe swojego kierunku.

Laptop czy tablet (iPad) na studia?

To jedno z najczęstszych pytań. Tablet z rysikiem świetnie sprawdza się do notatek odręcznych, jest lekki i ma długą baterię. Ma jednak istotne ograniczenia: nie uruchomisz na nim większości oprogramowania uczelnianego ani CAD-a, arkusze kalkulacyjne działają w okrojonej wersji, a komplet z klawiaturą i rysikiem kosztuje tyle, co przyzwoity laptop. Dlatego praktyczny werdykt brzmi: tablet to dobry dodatek do notatek, ale nie zamiennik laptopa. Złotym środkiem bywa laptop 2w1 z rysikiem, który łączy pełną klawiaturę z notatkami odręcznymi. Jeśli budżet wystarcza tylko na jedno urządzenie - wybierz laptop. Temat rozwijamy w poradniku laptop czy tablet na studia.

Czego nie oczekiwać w budżecie studenckim

Bądźmy szczerzy: w cenie do 4000 zł nie kupisz mobilnej stacji roboczej do zaawansowanego renderingu 3D ani laptopa do wymagających gier w maksymalnych detalach. Dostajesz solidny, praktyczny sprzęt dopasowany do nauki i typowych zadań studenckich. Ceny podajemy orientacyjnie (stan: czerwiec 2026) - przed zakupem sprawdź aktualną ofertę i dokładny wariant w sklepie, zwłaszcza pod kątem wersji bez systemu (No OS), do której trzeba doliczyć Windows.

Ranking - pozycja po pozycji

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8
02 NAJLEPSZA CENA Najlepsza relacja ceny do jakości

Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8

8,3 /10

Rozsądny, tani laptop do nauki, pracy z dokumentami i przeglądania internetu. Matowy ekran IPS jest wygodny przy długim czytaniu i pisaniu prac, a 16 GB RAM (wg specyfikacji) zapewnia płynność w codziennych zadaniach. Wpis Notebookcheck dla 15ABR8 to zestawienie specyfikacji bez własnych pomiarów, opisujące wariant z Ryzen 7 7730U i Radeon Vega 8, a nie konfigurację z Ryzen 5 7530U i Radeon Vega 7 - brak niezależnych pomiarów wydajności dla tego wariantu. Wg Notebookcheck (wariant AMD Ryzen 7 7730U / Vega 8) grafika zintegrowana tej klasy pozwala grać jedynie w niskich ustawieniach i rozdzielczościach, więc realnie sprzęt sprawdza się w pracy biurowej i lekkiej rozrywce.

Procesor AMD Ryzen 5 7530U (6 rdz.)
Pamięć RAM 16 GB DDR4
Dysk 512 GB SSD
Ekran 15,6" Full HD IPS matowy
Waga 1,62 kg
Cena orient. ok. 2899–2999 zł

Plusy

  • Matowy ekran IPS - komfort czytania
  • Deklarowana bateria na ok. 8 godzin zajęć (wg specyfikacji)
  • 16 GB RAM w tej cenie
  • TÜV Low Blue Light, zaślepka kamery

Minusy

  • Grafika zintegrowana - gry tylko w niskich ustawieniach i rozdzielczościach (wg Notebookcheck, wariant Ryzen 7 7730U / Vega 8)
  • Brak Thunderbolt
  • Przeciętne głośniki
  • Brak niezależnych pomiarów wydajności dla tego wariantu (wpis Notebookcheck opisuje wariant Ryzen 7 7730U / Vega 8)
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.

ASUS Vivobook 15 X1502VA
03 NAJTAŃSZY SENSOWNY

ASUS Vivobook 15 X1502VA

8,0 /10

Najtańsze sensowne wejście dla studenta, który potrzebuje sprzętu do Office'a, przeglądarki i zajęć zdalnych. Procesor Intel Core i5-13420H to wg Notebookcheck układ z 4 rdzeniami wydajnościowymi (z Hyper-Threadingiem) i 4 energooszczędnymi, co daje 12 wątków przy taktowaniu do 4,6 GHz, czyli więcej zapasu w pracy wielozadaniowej niż typowy budżetowy czterordzeniowiec. Grafika jest zintegrowana (Intel UHD Graphics); wg Notebookcheck układy tej klasy uruchomią nowsze gry tylko na niskich ustawieniach i w obniżonej rozdzielczości, więc to maszyna do pracy i multimediów. Notebookcheck prowadzi dla tego modelu wyłącznie stronę zbiorczą bez własnych pomiarów, dlatego dane o baterii i ekranie pochodzą ze specyfikacji producenta, a niezależnych pomiarów dla tego wariantu brak.

Procesor Intel Core i5-13420H (4 rdzenie wydajnościowe + 4 energooszczędne, 12 wątków, do 4,6 GHz wg Notebookcheck)
Pamięć RAM 16 GB DDR4
Dysk 512 GB SSD
Ekran 15,6" Full HD IPS matowy (wg specyfikacji)
Waga 1,7 kg
Cena orient. ok. 1999–3099 zł

Plusy

  • Najniższa cena w zestawieniu - zostaje zapas w budżecie
  • Mocniejszy CPU niż typowy budżet (i5-13420H, 12 wątków, do 4,6 GHz wg Notebookcheck)
  • 16 GB RAM i matowy ekran IPS - komfort przy dłuższej nauce
  • Szeroka dostępność w polskich sklepach (m.in. x-kom, Komputronik, Allegro)

Minusy

  • Bateria 42 Wh wg specyfikacji - brak niezależnych pomiarów czasu pracy
  • Ekran w tej klasie cenowej rzadko bywa jasny i szerokogamutowy (dane wg specyfikacji)
  • Cięższy i grubszy niż ultrabooki (1,7 kg)
  • Grafika zintegrowana - gry tylko na niskich ustawieniach (wg Notebookcheck)
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.

HP Pavilion Aero 13
04 NAJLŻEJSZY Najlżejszy

HP Pavilion Aero 13

8,4 /10

Dla studenta, który codziennie nosi laptop między salami a akademikiem. W konfiguracji z recenzji Notebookcheck (Ryzen 7 5800U, 1920×1200, 16 GB RAM, 512 GB SSD) waga wynosi 953 g, o ponad 200 g mniej niż w poprzedniej generacji Pavilion 13. Wg Notebookcheck matowy panel IPS 16:10 osiąga jasność środkową 473,9 cd/m² (średnio 458 cd/m²), pokrycie sRGB 99,8%, kontrast 1316:1 i ΔE Colorchecker 2,99, bez migotania PWM. W teście Notebookcheck Ryzen 7 5800U uzyskał w Cinebench R20 3092 pkt (multi) i 552 pkt (single), z ok. 45% przewagą w wielowątkowości nad Core i7-1165G7. Kompromisy to lutowana pamięć bez możliwości rozbudowy, wolne czasy reakcji matrycy (31,6 ms black-white wg Notebookcheck), brak Thunderbolt i czytnika microSD oraz podświetlenie klawiatury jako płatna opcja.

Procesor AMD Ryzen 7 5800U (8 rdz./16 wątk.)
Pamięć RAM 16 GB (lutowana, bez rozbudowy)
Dysk 512 GB SSD NVMe (M.2 2280, wymienny)
Ekran 13,3" 1920×1200 IPS matowy, 16:10, ~450 nitów (wg Notebookcheck)
Waga ~0,95 kg
Cena orient. ok. 2985–3456 zł

Plusy

  • Bardzo lekki: 953 g w konfiguracji z recenzji Notebookcheck
  • Jasny matowy ekran 16:10: ~450 nitów, 99,8% sRGB, kontrast 1316:1 (wg Notebookcheck)
  • Wydajny Ryzen 7 5800U: 3092 pkt w Cinebench R20 multi, ok. 45% więcej niż i7-1165G7 (wg Notebookcheck)
  • Brak migotania PWM i klawiatura z wyraźnym, twardszym skokiem niż w większości budżetowych ultrabooków (wg Notebookcheck)

Minusy

  • Lutowany RAM bez możliwości rozbudowy (wymienne są tylko SSD M.2 2280 i moduł WLAN)
  • Starsza generacja CPU (Zen 3, seria 5000) i wyłącznie grafika zintegrowana
  • Wolne czasy reakcji matrycy, słabe dla graczy (31,6 ms black-white wg Notebookcheck)
  • Brak Thunderbolt i czytnika microSD; Wi-Fi RealTek wolniejsze od modułów Intela (661 MBit/s nadawania wg Notebookcheck)
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.

HP Envy x360 14 (fa0400nw)
05 LAPTOP 2-W-1 Najlepszy konwertowalny

HP Envy x360 14 (fa0400nw)

8,4 /10

Sensowny wybór, gdy przyda się tryb tabletu do odręcznych notatek i czytania. Wg specyfikacji to konwertowalny 14" z zawiasem 360°, dotykowym ekranem IPS 16:10 i procesorem Ryzen 5 8640HS. Notebookcheck recenzował inny wariant tej rodziny, Envy x360 2-in-1 14-fc0078TU z Intel Core Ultra 5 125U i ekranem OLED. Wg Notebookcheck (wariant Intel Core Ultra 5 125U) ma on aluminiową obudowę bez ugięć podstawy klawiatury, solidny zawias i bardzo dobrą klawiaturę z trzystopniowym podświetleniem, a wnętrze jest dostępne po odkręceniu czterech śrub Torx T5H. Pomiary wydajności, ekranu i baterii z tamtej recenzji nie dotyczą wariantu fa0400nw, dla którego brak niezależnych pomiarów, dlatego pozostałe dane pochodzą ze specyfikacji katalogowej. Ocena redakcyjna odzwierciedla użyteczność formatu 2-w-1 w tej cenie, a nie zmierzoną wydajność.

Procesor AMD Ryzen 5 8640HS (6 rdz., Zen 4) - wg specyfikacji
Pamięć RAM 16 GB LPDDR5 (lutowana) - wg specyfikacji
Dysk 512 GB SSD PCIe
Ekran 14" WUXGA IPS dotykowy, 16:10 - wg specyfikacji
Waga ~1,39 kg (orient.)
Cena orient. ok. 3299 zł

Plusy

  • Konwertowalny 360° z ekranem dotykowym i obsługą rysika (wg specyfikacji)
  • Format 16:10 wygodny do dokumentów i notatek
  • Solidna aluminiowa obudowa i zawias łatwy w obracaniu, a jednocześnie utrzymujący ekran pod dowolnym kątem - wg Notebookcheck (wariant Intel Core Ultra 5 125U)
  • Wygodna klawiatura z trzystopniowym podświetleniem i duży touchpad 12,5 × 8 cm - wg Notebookcheck (wariant Intel Core Ultra 5 125U)

Minusy

  • Błyszcząca powłoka ekranu dotykowego - odbicia w jasnym świetle
  • RAM lutowany; wymianie podlegają tylko SSD i karta WLAN - wg specyfikacji i Notebookcheck (wariant Intel Core Ultra 5 125U)
  • Droższy od klasycznych ultrabooków o zbliżonych podzespołach
  • Brak niezależnych pomiarów dla wariantu z Ryzenem 5 8640HS - recenzja Notebookcheck dotyczy modelu z Intel Core Ultra 5 125U
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.

Lenovo LOQ 15ARP9
06 TECHNICZNY / Z GRAFIKĄ Dla kierunków technicznych

Lenovo LOQ 15ARP9

8,2 /10

Propozycja dla studenta kierunku technicznego, który potrzebuje dedykowanej karty graficznej do CAD-a, grafiki czy lekkiego grania. Wariant z NVIDIA GeForce RTX 3050 6 GB to wg Notebookcheck karta klasy średniej (układ Ampere GA107, 2560 jednostek cieniujących), oferowana w wersjach TGP od 35 do 80 W i pozwalająca płynnie grać w nowsze tytuły na średnich detalach w rozdzielczości HD. Notebookcheck zaznacza też, że ten refresh RTX 3050 z 6 GB ma zawężoną magistralę pamięci do 96 bitów, więc realna wydajność zależy od konkretnego SKU i limitu mocy. Dla tego modelu brak niezależnych pomiarów (strona Notebookcheck to zbiorcza karta bez własnych testów), a w sklepach występują konfiguracje z różnymi kartami graficznymi - przed zakupem warto sprawdzić, który GPU ma dana oferta. Matowy ekran 144 Hz (wg specyfikacji) i rozsądna cena idą w parze z wysoką wagą i krótszym czasem pracy na baterii.

Procesor AMD Ryzen 5 7235HS (4 rdz./8 wątk., Zen 3+) - wg specyfikacji
Pamięć RAM 16 GB DDR5
Dysk 512 GB SSD
Ekran 15,6" Full HD IPS matowy, 144 Hz (wg specyfikacji)
Waga 2,38 kg (wg specyfikacji)
Cena orient. ok. 3699–5099 zł (zakres red.)

Plusy

  • Dedykowana karta graficzna RTX 3050 6 GB do CAD/grafiki/lekkiego grania
  • Matowy ekran 144 Hz (wg specyfikacji)
  • Łatwa rozbudowa RAM/SSD (wg specyfikacji)
  • Rozsądna cena za laptop z dGPU - zakres redakcyjny ok. 3699–5099 zł (orient.)

Minusy

  • Ciężki (2,38 kg wg specyfikacji) + duży zasilacz
  • Krótki czas pracy na baterii typowy dla konstrukcji gamingowych (brak niezależnych pomiarów dla tego wariantu)
  • Konstrukcja gamingowa - mało mobilna
  • Warianty GPU różnią się wydajnością: RTX 3050 6 GB ma węższą magistralę 96-bit i TGP od 35 do 80 W (wg Notebookcheck)
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.

ASUS Vivobook S 15 OLED (Snapdragon)
07 NAJDŁUŻSZA BATERIA Maksymalny czas pracy

ASUS Vivobook S 15 OLED (Snapdragon)

8,1 /10

Dla studenta, który szuka cichego laptopa na platformie ARM z ekranem OLED i liczy na długą pracę bez ładowarki. Dla wariantu Snapdragon X Plus brak niezależnych pomiarów baterii. Notebookcheck recenzował wariant Snapdragon X Elite (X1E-78-100) i ocenił go na 83,3%, ale benchmarki CPU/GPU i pomiary zależne od procesora z tej recenzji nie dotyczą naszego SKU. Wg Notebookcheck ekran OLED nie zmienił się względem wcześniejszych modeli AMD/Intel, więc jest wspólny dla linii. To Windows on ARM: część programów x86 (specjalistyczny soft naukowy, niektóre gry) może nie działać, więc przed zakupem sprawdź, czy Twoje aplikacje mają wersje ARM.

Procesor Qualcomm Snapdragon X Plus (ARM), wg specyfikacji
Pamięć RAM 16 GB LPDDR5x (lutowana), wg specyfikacji
Dysk 1 TB SSD PCIe 4.0, wg specyfikacji
Ekran 15,6" 3K (2880×1620) OLED 120 Hz, wg specyfikacji
Waga ok. 1,4 kg (wg specyfikacji; wg Notebookcheck, wariant Snapdragon X Elite: 1,43 kg)
Cena orient. ok. 3299–3999 zł

Plusy

  • Długi czas pracy na baterii w typowym użyciu biurowym i cicha praca dzięki platformie ARM (charakterystyka linii; brak niezależnych pomiarów dla wariantu X Plus)
  • Bardzo dobry ekran OLED. Wg Notebookcheck (pomiar na egzemplarzu Snapdragon X Elite; panel niezmieniony względem modeli AMD/Intel, wspólny dla linii Vivobook S 15 OLED): 99,9% sRGB, 98,7% DCI-P3, kontrast 18900:1, jasność SDR ok. 379 cd/m², do 608 cd/m² w HDR, ColorChecker dE 1,4
  • Wg Notebookcheck (wariant Snapdragon X Elite): solidna aluminiowa obudowa, dobrze osadzone zawiasy (otwarcie do 180°) i otwieranie pokrywy jedną ręką; masa egzemplarza 1,43 kg
  • 16 GB RAM i 1 TB SSD (wg specyfikacji). Wg Notebookcheck (wariant Snapdragon X Elite) także Wi-Fi 7 (FastConnect 7800), 2× USB4, 2× USB-A oraz kamera 1080p z mechaniczną zaślepką i Windows Hello

Minusy

  • Windows on ARM: ryzyko braku zgodności części programów i gier x86
  • Ekran OLED mocno błyszczący i bez dotyku. Wg Notebookcheck (panel wspólny dla linii) proporcje 16:9 bardziej sprzyjają multimediom niż pracy z dokumentami
  • RAM lutowany. Wg Notebookcheck (wariant Snapdragon X Elite) wymienić można tylko SSD M.2 2280, baterię i wentylatory
  • Wolny czytnik microSD: wg Notebookcheck (wariant Snapdragon X Elite) ok. 37,7 MB/s w odczycie sekwencyjnym i 28,6 MB/s przy kopiowaniu zdjęć. Wg tej samej recenzji brak portu USB-C po prawej stronie, więc ładować można tylko z jednej strony
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.