Recenzje 9 min czytania

Lenovo ThinkPad L16 Gen 2

[ Materiał redakcyjny ]

Lenovo ThinkPad L16 Gen 2 to najtańsza, 16-calowa odsłona biznesowej serii L - solidny „koń roboczy” do biura, który stawia na dobre urządzenia wejściowe, łatwą rozbudowę i szeroki zestaw portów, a oszczędza na obudowie, ekranie i baterii. Jeśli szukasz dużego laptopa do pracy z tabelami, dokumentami i komunikatorami, model warto rozważyć - zwłaszcza w wersji z 32 GB RAM. Zainteresowanych zestawieniami znajdą też nasz ranking laptopów do pracy.

Charakter materiału. Recenzja redakcyjna oparta na specyfikacji producenta oraz agregacji publicznych testów (m.in. Notebookcheck). Portal nie testuje egzemplarzy fizycznie - liczby benchmarkowe mają atrybucję źródłową. Zasady oceniania: metodologia. Ceny orientacyjne, stan na wrzesień 2026.

7,4/10
Werdykt redakcji

ThinkPad L16 Gen 2 to sprzęt, który - jak podsumowuje Notebookcheck - „świetnie sprawdza się na biurku, gorzej w drodze”. Świetna klawiatura, TrackPoint, kultura pracy i możliwość rozbudowy stoją naprzeciw słabemu ekranowi i - wg Notebookcheck - poniżej średniej baterii. Ocena dotyczy testowanej przez Notebookcheck konfiguracji z bazowym procesorem AMD Ryzen 5 Pro 215 (Zen4) i 32 GB RAM. To laptop dla biurowego użytkownika, który większość czasu pracuje przy zewnętrznym monitorze i zasilaczu.

Dla kogo jest Lenovo ThinkPad L16 Gen 2

Model najlepiej pasuje do pracy stacjonarnej: biuro, administracja, praca z dokumentami, arkuszami i przeglądarką, gdzie liczy się wygodne pisanie i niezawodność. Duży, 16-calowy matowy ekran i pełnowymiarowa klawiatura z numpadem sprzyjają całodziennej pracy, a łatwość rozbudowy (dwa sloty SO-DIMM, slot M.2 2280) to atut dla działów IT. Osoby szukające laptopa dla programisty czy analityka znajdą u nas osobny ranking laptopów dla programisty.

Kogo odradzamy? Grafików, fotografów i wszystkich, którym zależy na jakości kolorów - wg Notebookcheck panel ma słabe pokrycie barw i niską dokładność, więc do obróbki zdjęć czy filmów się nie nadaje. Osoby dużo pracujące w terenie również powinny szukać dalej: wg Notebookcheck czas pracy na baterii jest poniżej średniej klasy biurowej. W takich zastosowaniach lepszy będzie ultrabook o dłuższej autonomii lub laptop z lepszym panelem.

Plusy i minusy

Plusy

  • Znakomite urządzenia wejściowe - klawiatura z numpadem, dobry touchpad i firmowy TrackPoint (wg Notebookcheck mocny punkt modelu)
  • Wysoka serwisowalność i rozbudowa: dwa sloty SO-DIMM DDR5, slot M.2 2280, wymienna klawiatura, opcja 4G (wg Notebookcheck)
  • Szeroki zestaw portów - m.in. trzy USB-A (wg Notebookcheck)
  • Chłodna i w większości cicha praca (wg Notebookcheck)
  • Dostępne 32 GB RAM w przystępnej cenie

Minusy

  • Słaby ekran - wg Notebookcheck niska dokładność i pokrycie barw (dE ColorChecker 6,8)
  • Czas pracy na baterii poniżej średniej klasy biurowej (wg Notebookcheck)
  • Plastikowa obudowa, która potrafi sprawiać wrażenie taniej (wg Notebookcheck)
  • Jeden z portów USB-A ograniczony do standardu USB 2.0, brak czytnika kart SD (wg Notebookcheck)
  • Zawiasów nie da się otworzyć jedną ręką (wg Notebookcheck)

Pełna specyfikacja

ProcesorAMD Ryzen 5 Pro 215 (Zen4, 6 rdzeni/12 wątków, 3,2-4,7 GHz) w wariancie testowym; opcjonalnie CPU Zen4/Zen5 do AMD Ryzen AI 7 Pro 350 (wg specyfikacji)
GrafikaZintegrowana (iGPU), brak dGPU (wg specyfikacji)
Ekran16″ matowy IPS WUXGA 1920×1200, 60 Hz, 45% NTSC, opcja dotyku (wg specyfikacji)
Pamięć RAMDo 64 GB DDR5-5600, dwa sloty SO-DIMM; wariant testowy 32 GB (wg specyfikacji)
DyskPojedynczy SSD M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 (wg specyfikacji)
Łączność / portyWi-Fi 7 (MediaTek MT7925), trzy USB-A (jeden USB 2.0), brak czytnika SD, opcja 4G (wg Notebookcheck)
Bateria / wagaCzas pracy poniżej średniej klasy biurowej (wg Notebookcheck); brak liczbowej wagi w źródle
StatusGeneracja 2 serii L; następca ThinkPad L16 Gen 1

Wydajność

Uwaga na wariant: Notebookcheck testował egzemplarz z bazowym procesorem AMD Ryzen 5 Pro 215 (Zen4 „Hawk Point”, 6 rdzeni/12 wątków, 3,2-4,7 GHz), który - jak podaje redakcja - nie ma jednostki NPU i jest najsłabszym 6-rdzeniowym układem w ofercie modelu. W teście Notebookcheck ta konfiguracja uzyskała 10048 punktów w Cinebench R23 Multi Core oraz 1705 punktów w teście jednordzeniowym. Dla porównania - wg Notebookcheck - topowe konfiguracje z AMD Ryzen AI 7 Pro 350 osiągają 15543 punkty (HP EliteBook 8 G1a) i 14249 punktów (ThinkPad T16 Gen 4) w Cinebench R23 Multi Core, czyli są wyraźnie szybsze. Innymi słowy droższe SKU z układami Zen5 będą oferować znacznie więcej mocy wielowątkowej; bazowa wersja plasuje się mniej więcej na poziomie średniej klasy biurowej.

Model nie oferuje dedykowanej karty graficznej - wg specyfikacji Lenovo polega wyłącznie na iGPU procesorów. To laptop czysto biurowy, bez ambicji do gier czy renderingu na GPU. Wg Notebookcheck na baterii wydajność CPU spada o około osiem procent - do 9273 punktów w Cinebench R23 Multi Core. Notebookcheck podaje też limity mocy dla trzech trybów: Best Battery Life PL1 10 W / PL2 10 W, Balanced PL1 14 W / PL2 17,5 W oraz Best Performance PL1 22 W / PL2 30 W.

Praktyczny wniosek: moc bazowej konfiguracji z 32 GB RAM w zupełności wystarcza do pakietu biurowego, przeglądarki z wieloma kartami, komunikatorów i lekkiej pracy z danymi. Sufitem są cięższe zadania wielowątkowe (kompilacje, obróbka wideo, wirtualizacja) - tam warto rozważyć droższe SKU z układem Zen5, choć nadal bez wsparcia dGPU. Ilość RAM (do 64 GB w dwóch slotach) to realny atut dla wielozadaniowości.

Ekran i chłodzenie

Panel to - jak wprost pisze Notebookcheck - słaby punkt modelu. To 16-calowy matowy IPS WUXGA 1920×1200 o odświeżaniu 60 Hz, z deklarowanym 45% pokryciem NTSC. Wg Notebookcheck średnia jasność wynosi 424 cd/m² (w poprzedniku 322 cd/m²), a jasność w centrum 440 cd/m² - to zauważalna poprawa względem generacji pierwszej. Problemem pozostaje wierność barw: wg Notebookcheck dokładność ColorChecker dE 2000 to 6,8, a pokrycie sRGB jedynie 52,9%, DCI-P3 35,7% i AdobeRGB 37,1%. To ekran do prostej pracy biurowej, nie do oglądania filmów czy edycji zdjęć. Plusem jest brak PWM (wg Notebookcheck migotanie nie zostało wykryte) oraz matowa powłoka, dająca podstawową czytelność na zewnątrz. Wg Notebookcheck czasy reakcji są zbyt wolne dla graczy - 22,1 ms (czerń-biel) oraz 57,4 ms (szarości 50%-80%).

Pod względem kultury pracy ThinkPad L16 Gen 2 wypada dobrze: wg Notebookcheck laptop pozostaje chłodny i w większości cichy. Obudowa jest plastikowa, w cieńszym i tańszym wariancie serii L - wg Notebookcheck nadal solidna, choć potrafi sprawiać wrażenie taniej ze względu na chropowate wykończenie ramki ekranu i spodu. Zawiasy pozwalają otworzyć ekran do 180 stopni, ale nie da się podnieść pokrywy jedną ręką. Notebookcheck wymienia trzy tryby zasilania (Best Battery Life, Balanced, Best Performance) różniące się limitami mocy CPU.

Rozbudowa, klawiatura i łączność

To sekcja, w której model odgrywa swoje biznesowe atuty. Wg Notebookcheck klawiatura jest mocnym punktem - ma dobry układ, numpad i przyjemny skok klawiszy, a do tego dochodzi dobry touchpad i firmowy TrackPoint. Pod względem rozbudowy laptop jest łatwy w serwisie: dwa sloty SO-DIMM (RAM do 64 GB DDR5-5600), pojedynczy slot M.2 2280 na SSD NVMe PCIe 4.0, a klawiaturę użytkownik może samodzielnie wymienić. Wg Notebookcheck dostępna jest też opcja modemu 4G. Zestaw portów jest szeroki - m.in. trzy porty USB-A, choć jeden z nich ograniczono do USB 2.0; brakuje czytnika kart SD.

Łączność bezprzewodową zapewnia Wi-Fi 7 na karcie MediaTek MT7925. Wg Notebookcheck w teście iperf3 (transmit AXE11000) uzyskano 1213 MBit/s, a w odbiorze 1677 MBit/s; na paśmie 6 GHz odpowiednio 1473 MBit/s (transmit) i 1766 MBit/s (receive). To wyniki na dobrym, choć nie rekordowym poziomie w tej klasie - część konkurentów jest szybsza, ale w typowej pracy biurowej różnice są bez znaczenia.

Alternatywy

W bezpośrednim otoczeniu warto rozważyć droższe modele z układem AMD Ryzen AI 7 Pro 350 - Notebookcheck zestawia L16 Gen 2 m.in. z Lenovo ThinkPad T16 Gen 4 oraz HP EliteBook 8 G1a, które oferują wyraźnie wyższą wydajność wielowątkową (wg Notebookcheck), ale w wyższej cenie i z lepszym pozycjonowaniem obudowy. Jeśli zależy Ci na lepszym ekranie lub dłuższej baterii, sensowniej dopłacić do wyższej serii lub sięgnąć po ultrabooka. Pełne zestawienie modeli biznesowych znajdziesz w naszym rankingu laptopów do pracy, a osoby techniczne skierujemy do rankingu laptopów dla programisty.

Cena i gdzie kupić

Wg Notebookcheck ceny w sklepie Lenovo w USA startują od około 780 dolarów, a w Europie od około 1000 euro. Na polskim rynku sygnały cenowe są ostrożne - dopasowania w feedzie dotyczą głównie poprzedniej generacji L16 G1 z procesorem Intel (ok. 6329 zł) oraz modelu ThinkPad E14 Gen 7 (ok. 4200 zł), więc kwoty te nie odzwierciedlają wprost L16 Gen 2 AMD. Traktuj je orientacyjnie i sprawdź aktualne oferty przed zakupem (stan na wrzesień 2026). Przy zakupie zwróć uwagę, który to wariant SKU - bazowy Ryzen 5 Pro 215 będzie wolniejszy od wersji z układami Zen5, a jedyny oferowany panel to słabszy kolorystycznie ekran WUXGA.

Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.

Najczęstsze pytania

Czy Lenovo ThinkPad L16 Gen 2 nadaje się do pracy graficznej i obróbki zdjęć?

Nie jest to dobry wybór do zadań kolorystycznych. Wg Notebookcheck ekran ma niską dokładność barw (dE ColorChecker 6,8) i słabe pokrycie palety (sRGB 52,9%, DCI-P3 35,7%). To panel do prostej pracy biurowej, nie do fotografii czy montażu wideo.

Ile RAM obsługuje ThinkPad L16 Gen 2 i czy można go rozbudować?

Wg specyfikacji model obsługuje do 64 GB pamięci DDR5-5600 w dwóch slotach SO-DIMM, a testowana wersja miała 32 GB. Rozbudowa jest łatwa - Notebookcheck wskazuje też pojedynczy slot M.2 2280 na SSD oraz możliwość samodzielnej wymiany klawiatury.

Jak wypada wydajność bazowego procesora Ryzen 5 Pro 215?

Wg Notebookcheck bazowa konfiguracja uzyskała 10048 punktów w Cinebench R23 Multi Core i 1705 punktów w teście jednordzeniowym - to poziom wystarczający do pracy biurowej. Droższe wersje z układem AMD Ryzen AI 7 Pro 350 są wyraźnie szybsze (wg Notebookcheck 14249-15543 punktów w innych modelach).

Jak długo działa na baterii?

Wg Notebookcheck czas pracy na baterii jest poniżej średniej klasy biurowej, co czyni ten laptop bardziej sprzętem stacjonarnym niż mobilnym. Do tego wydajność CPU na baterii spada o około osiem procent (do 9273 punktów w Cinebench R23 Multi Core wg Notebookcheck).

Czy warto dopłacić do wersji z procesorem Zen5?

Jeśli wykonujesz cięższe zadania wielowątkowe (kompilacja, wirtualizacja, obróbka wideo), tak - droższe SKU z układami Zen5 są wyraźnie szybsze według Notebookcheck. Do typowej pracy biurowej bazowy Ryzen 5 Pro 215 z 32 GB RAM w zupełności wystarcza.