Recenzje 14 min czytania

Acer Nitro V 17 AI

Acer Nitro V 17 AI
Acer Nitro V 17 AI - materiał producenta

Acer Nitro V 17 AI to 17-calowy laptop do gier z procesorem AMD Ryzen 7 260 i kartą GeForce RTX 5070, czyli połączenie średniej klasy CPU z wydajną grafiką w możliwie przystępnej obudowie. Jest skierowany do graczy, którzy chcą dużego ekranu i cichej, oszczędnej pracy, a nie maksymalnej liczby klatek. Najważniejsze zastrzeżenie dotyczy ekranu: bazowy panel Full HD w egzemplarzu badanym przez Notebookcheck był ciemny i miał wąską paletę barw, więc przed zakupem trzeba sprawdzić, jaki panel ma konkretna konfiguracja. Model porównujemy też z konkurencją w zestawieniu najlepszych laptopów do gier.

Charakter materiału. Recenzja redakcyjna oparta na specyfikacji producenta oraz agregacji publicznych testów (m.in. Notebookcheck). Portal nie testuje egzemplarzy fizycznie - liczby benchmarkowe mają atrybucję źródłową. Zasady oceniania: metodologia. Ceny orientacyjne, stan na listopad 2026.

7,4/10
Werdykt redakcji

Nitro V 17 AI to rozsądny wybór dla gracza, który chce 17-calowego ekranu, karty RTX 5070 i kultury pracy ważniejszej niż ostatnie procenty wydajności. Wg Notebookcheck (testowany egzemplarz ANV17-41-R4CJ z Ryzen 7 260 i panelem Full HD 144 Hz) Lenovo LOQ 17 jest w Cyberpunku 2077 o pięć procent szybsze, ale o 17 procent głośniejsze i pobiera o 56 procent więcej energii. Głównym kompromisem jest bazowy ekran: wg Notebookcheck w tym samym egzemplarzu osiągał średnio tylko 238 nitów i miał wolne czasy reakcji. Ocena dotyczy wersji NH.QZJEL.002 (Ryzen 7 260, 32 GB RAM, 1 TB SSD, RTX 5070); wariant z panelem QHD oceniamy potencjalnie wyżej.

Dla kogo jest Acer Nitro V 17 AI

Ten laptop pasuje przede wszystkim do osób, które grają głównie przy biurku i potrzebują dużego ekranu, ale nie chcą płacić za flagowe konstrukcje z procesorami HX. Karta RTX 5070 pozwala wygodnie grać w natywnej rozdzielczości Full HD, a Notebookcheck opisuje model jako budżetowy laptop do gier projektowany głównie pod natywną rozdzielczość, z pewnym zapasem na granie w QHD (np. na zewnętrznym monitorze). Docenią go też osoby wrażliwe na hałas: według Notebookcheck urządzenie stawia na cichą i energooszczędną pracę w grach. Wersja NH.QZJEL.002 z 32 GB RAM i dyskiem 1 TB dobrze sprawdzi się także u kogoś, kto oprócz grania montuje proste materiały wideo, streamuje lub trzyma na dysku sporą bibliotekę gier. Szersze tło rynkowe znajdziesz w naszym rankingu laptopów do gier.

Nitro V 17 AI nie jest natomiast dobrym wyborem dla osób, które dużo pracują poza domem w jasnym otoczeniu albo zajmują się grafiką i zdjęciami: bazowy panel Full HD wg Notebookcheck (egzemplarz ANV17-41-R4CJ) jest ciemny, ma wąską paletę i niedokładne kolory. Nie polecamy go też graczom e-sportowym, dla których kluczowa jest szybka matryca - czasy reakcji ekranu w badanym egzemplarzu Notebookcheck oceniło jako zbyt wolne dla graczy. Kto potrzebuje maksymalnej mocy procesora do renderingu czy kompilacji, powinien rozważyć konstrukcje z układami Intel Core HX lub AMD Ryzen 9 HX, które w zestawieniu Notebookcheck wyraźnie wyprzedzały Ryzen 7 260.

Plusy i minusy

Plusy

  • Cicha i oszczędna praca w grach - wg Notebookcheck (egzemplarz ANV17-41-R4CJ) o 17 procent ciszej i z o 56 procent niższym poborem niż Lenovo LOQ 17 przy zaledwie pięcioprocentowej różnicy wydajności
  • Karta RTX 5070 i przełącznik MUX dostępny w profilu wydajności NitroSense (wg Notebookcheck)
  • USB 4 i Wi-Fi 6E - wg Notebookcheck (egzemplarz ANV17-41-R4CJ) do 1798 MBit/s wysyłania w paśmie 6 GHz
  • Wersja NH.QZJEL.002 z 32 GB RAM i 1 TB SSD wg oferty sklepowej
  • Cicha, precyzyjna klawiatura i gładki touchpad; brak PWM w bazowym panelu wg Notebookcheck

Minusy

  • Ciemny panel Full HD - wg Notebookcheck (egzemplarz ANV17-41-R4CJ) średnio 238 nitów i 60,9% pokrycia sRGB
  • Wolne czasy reakcji matrycy - wg Notebookcheck (ten sam egzemplarz) 29,6 ms czerń-biel
  • Kamera 720p i jednostrefowe podświetlenie RGB klawiatury
  • Bardzo wolny czytnik microSD - wg Notebookcheck (egzemplarz ANV17-41-R4CJ) 29,8 MB/s w teście kopiowania JPG
  • Procesor wyraźnie słabszy niż układy HX u konkurencji; na baterii wg Notebookcheck wydajność CPU spada o 19 procent

Pełna specyfikacja

ProcesorAMD Ryzen 7 260 (wg specyfikacji i oferty NH.QZJEL.002; wg Notebookcheck 8 rdzeni, 16 wątków, do 5,1 GHz)
GrafikaNVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop, przełącznik MUX (wg specyfikacji i Notebookcheck)
Ekran17,3 cala; egzemplarz Notebookcheck ANV17-41-R4CJ: matowy IPS 1920 x 1080, 144 Hz (AUO B173HAN04.9); w linii dostępny też panel QHD 165 Hz z pełnym DCI-P3 - panel wersji NH.QZJEL.002 potwierdź u sprzedawcy
Pamięć RAM32 GB (wersja NH.QZJEL.002 wg oferty); egzemplarz Notebookcheck pracował w trybie jednokanałowym
Dysk1 TB SSD (wersja NH.QZJEL.002 wg oferty)
Łączność / portyUSB 4, Wi-Fi 6E (MediaTek MT7922), czytnik microSD, kamera 720p (wg Notebookcheck); pełną listę złączy sprawdź w specyfikacji producenta
Bateria / wagaBrak danych w źródle - sprawdź w specyfikacji producenta; obudowa relatywnie smukła jak na 17 cali (wg Notebookcheck)
StatusAktualna linia Nitro V 17 AI (ANV17-41) z kartami RTX 50; dostępna w Polsce

Wydajność

Najpierw kwestia wariantu. Notebookcheck badał egzemplarz ANV17-41-R4CJ z procesorem Ryzen 7 260, kartą RTX 5070 i panelem Full HD 144 Hz, wypożyczony od niemieckiego sprzedawcy. Nasza wersja NH.QZJEL.002 ma ten sam procesor i tę samą kartę graficzną, ale wg oferty sklepowej 32 GB RAM i dysk 1 TB. Ilości pamięci w egzemplarzu testowym źródło nie podaje, wskazuje natomiast, że pamięć pracowała w trybie jednokanałowym. Jeśli wersja NH.QZJEL.002 ma pamięć w dwóch modułach, może wypaść nieco lepiej - Notebookcheck sam zauważa, że dołożenie drugiego modułu RAM mogłoby odblokować trochę więcej wydajności. Liczby poniżej dotyczą więc ściśle egzemplarza ANV17-41-R4CJ.

Procesor AMD Ryzen 7 260 to wg Notebookcheck tańszy, ale daleki od słabego układ: 8 rdzeni i 16 wątków z taktowaniem do 5,1 GHz. W teście Cinebench R23 Multi Core egzemplarz ANV17-41-R4CJ uzyskał wg Notebookcheck 15963 pkt, wobec średniej 16884 pkt dla wszystkich zbadanych laptopów z Ryzen 7 260 - to wynik nieco poniżej przeciętnej dla tego układu. Dla porównania wg Notebookcheck Lenovo LOQ 17IRX10 z Core i7-14700HX uzyskało 27606 pkt, a MSI Crosshair A17 HX z Ryzen 9 8940HX 32521 pkt, czyli zauważalnie więcej. W zbiorczej ocenie wydajności CPU Nitro V 17 (egzemplarz ANV17-41-R4CJ) zdobył wg Notebookcheck 52,4 pkt wobec 55,1 pkt średniej dla Ryzen 7 260. Pozytywem jest stabilność: wg Notebookcheck w pętli Cinebench wydajność procesora pozostaje bardzo równa i mniej więcej odpowiada Core i7-14650HX z MSI Katana 17, choć w całym zestawie benchmarków Nitro V 17 ustępuje Katanie 17 i HP Omen 17z o około pięć procent. Po odłączeniu zasilacza wydajność CPU w badanym egzemplarzu spada wg Notebookcheck o 19 procent.

Po stronie grafiki kluczowa jest karta RTX 5070. Notebookcheck korzystał z profilu Performance w aplikacji NitroSense (do wyboru są cztery: Quiet, Balanced, Performance i Turbo), który dodatkowo daje dostęp do przełącznika MUX - pozwala on kierować obraz bezpośrednio z karty NVIDIA z pominięciem zintegrowanej grafiki, co zwykle poprawia płynność. Różnice między profilami w egzemplarzu ANV17-41-R4CJ były wg Notebookcheck niewielkie, a najważniejszy wniosek to relacja wydajności do hałasu: według Notebookcheck Lenovo LOQ 17 jest w Cyberpunku 2077 o pięć procent szybsze, ale o 17 procent głośniejsze i pobiera o 56 procent więcej energii. Innymi słowy, Acer rezygnuje z odrobiny klatek na rzecz znacznie spokojniejszej pracy. Na baterii dostępne są tylko profile Balanced i Quiet, więc granie bez zasilacza będzie wyraźnie słabsze - to typowe dla laptopów z wydajnymi kartami graficznymi.

Praktyczny wniosek: RTX 5070 w połączeniu z Ryzen 7 260 wystarcza do komfortowego grania w najnowsze tytuły w Full HD przy wysokich ustawieniach, a z pomocą DLSS także w QHD, np. na zewnętrznym monitorze. Sufitem jest procesor w grach mocno obciążających CPU (strategie, symulacje, tytuły z dużą liczbą postaci) oraz w długich renderach wielowątkowych - tu modele z układami HX będą wyraźnie szybsze. Do grania, nauki, pracy biurowej i lekkiego montażu ta platforma jest jednak w pełni wystarczająca, a 32 GB RAM w wersji NH.QZJEL.002 daje spory zapas na przyszłość.

Ekran i chłodzenie

Ekran to najsłabszy element egzemplarza badanego przez Notebookcheck. Wersja ANV17-41-R4CJ miała matowy panel IPS Full HD (1920 x 1080) z odświeżaniem 144 Hz, który wg Notebookcheck nie pokrywa nawet pełnej palety sRGB. Średnia jasność wyniosła wg Notebookcheck (egzemplarz ANV17-41-R4CJ) zaledwie 238 nitów, w centrum 258 cd/m². Pokrycie barw w tym samym egzemplarzu wynosiło wg Notebookcheck 60,9% sRGB, 42,2% Display P3 i 40,8% AdobeRGB, co oznacza wyblakły, mało nasycony obraz. Kontrast był natomiast przyzwoity: wg Notebookcheck 1358:1 przy poziomie czerni 0,19 cd/m² (egzemplarz ANV17-41-R4CJ). Wierność kolorów jest słaba - średnie odchylenie ColorChecker dE 2000 wyniosło wg Notebookcheck 7,4, a po kalibracji wykonanej przez Notebookcheck nadal 5,88. Do edycji zdjęć ten panel się nie nadaje.

Dla gracza istotniejsze są czasy reakcji, a te również rozczarowują. Wg Notebookcheck (egzemplarz ANV17-41-R4CJ) przejście czerń-biel trwało 29,6 ms, a szarość 50%-80% 42 ms - redakcja oceniła je jako zbyt wolne dla graczy, co przy 144 Hz oznacza widoczne smużenie w szybkich scenach. Plusem jest brak migotania: Notebookcheck nie wykrył PWM. Notebookcheck zaznacza też, że ograniczona jasność utrudnia pracę na zewnątrz, a na baterii ekran nie przełącza się automatycznie na 60 Hz. Kluczowa informacja zakupowa: w linii Nitro V 17 dostępny jest wg Notebookcheck alternatywny panel QHD 165 Hz z pełnym pokryciem DCI-P3. Oferta NH.QZJEL.002 nie precyzuje typu matrycy, dlatego przed zakupem sprawdź w karcie produktu, czy ta wersja ma panel Full HD 144 Hz czy QHD 165 Hz - to największa różnica w odbiorze całego laptopa.

Chłodzenie i kultura pracy to z kolei mocna strona Nitro V 17. Notebookcheck podkreśla, że model jest przeznaczony dla graczy ceniących cichą i energooszczędną pracę bardziej niż maksymalną liczbę klatek, a porównanie z Lenovo LOQ 17 (o 17 procent głośniejszym przy pięcioprocentowej przewadze w Cyberpunku 2077) dobrze to ilustruje. Cztery profile NitroSense pozwalają wybrać między ciszą a wydajnością, przy czym różnice w wynikach między nimi były wg Notebookcheck niewielkie, więc w praktyce warto korzystać z trybów cichszych bez dużej straty płynności. Stabilne wyniki procesora w pętli Cinebench sugerują, że układ chłodzenia nie dopuszcza do wyraźnego dławienia pod długim obciążeniem. Szczegółowych pomiarów temperatur obudowy dla tego modelu w dostępnym nam materiale źródłowym nie ma, dlatego nie podajemy wartości.

Klawiatura, złącza i łączność

Obudowa jest wykonana z gładkiego, czarnego tworzywa i - jak na 17-calowego laptopa - wg Notebookcheck jest stosunkowo smukła. Pod naciskiem lekko się ugina, ale nie trzeszczy, a szczeliny są równe. Najmocniejszymi punktami łączności są wg Notebookcheck USB 4 i Wi-Fi 6E, a wyraźną wadą kamera 720p. Porty rozmieszczono na wszystkich krawędziach poza przednią; Notebookcheck wolałby, aby złącze USB-C znalazło się z boku. Moduł MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 w egzemplarzu ANV17-41-R4CJ osiągnął wg Notebookcheck 1798 MBit/s wysyłania i 1710 MBit/s odbioru w paśmie 6 GHz, co jest wynikiem powyżej średniej klasy. W paśmie 5 GHz było słabiej: wg Notebookcheck (ten sam egzemplarz) 782 MBit/s wysyłania i 953 MBit/s odbioru. Osobliwością jest czytnik kart - w przeciwieństwie do bezpośrednich konkurentów jest obecny, ale obsługuje tylko microSD i jest bardzo wolny: wg Notebookcheck (egzemplarz ANV17-41-R4CJ) 29,8 MB/s w kopiowaniu JPG i 35,35 MB/s w odczycie sekwencyjnym.

Klawiatura ma pełny blok numeryczny, ale jego klawisze są wg Notebookcheck zauważalnie małe mimo 17-calowej obudowy. Opisy klawiszy nadrukowano na pomarańczowo, co daje słaby kontrast, a podświetlenie RGB jest jednostrefowe. Jest osobny klawisz NitroSense do szybkiej zmiany profili. Skok klawiszy jest krótki, ale punkt zadziałania wyraźny, co wg Notebookcheck pozwala pisać szybko i zaskakująco cicho. Touchpad ma wymiary 12,6 x 8,3 cm (wg Notebookcheck), dobrze się po nim przesuwa palec, a fizyczne kliknięcia mają zdecydowany punkt nacisku i nie grzechoczą. Z perspektywy rozbudowy istotna jest uwaga Notebookcheck o pamięci w trybie jednokanałowym w egzemplarzu testowym - jeśli kupisz konfigurację z jednym modułem, dołożenie drugiego to najprostszy sposób na odrobinę wyższą wydajność.

Alternatywy

Notebookcheck zestawia Nitro V 17 z kilkoma 17-calowymi konkurentami. Lenovo LOQ 17 z Core i7-14700HX oferuje wyraźnie mocniejszy procesor i minimalnie wyższą wydajność w grach, ale wg Notebookcheck kosztem wyraźnie wyższej głośności i poboru mocy - to wybór dla kogoś, kto akceptuje hałas w zamian za moc CPU. HP Omen 17z i MSI Katana 17 HX w porównaniu Notebookcheck wypadały nieco lepiej w benchmarkach procesora, a w badanych konfiguracjach miały jaśniejsze panele o wyższej rozdzielczości. MSI Crosshair A17 HX z Ryzen 9 8940HX to opcja dla osób, które potrzebują znacznie mocniejszego procesora i szybszego ekranu. Nie mamy jeszcze własnych recenzji tych modeli, dlatego aktualne zestawienie konkurencji z ocenami znajdziesz w naszym rankingu laptopów do gier.

Cena i gdzie kupić

Dla wersji NH.QZJEL.002 nie ustaliliśmy wiarygodnej ceny z naszego feedu cenowego (stan na listopad 2026), dlatego nie podajemy kwoty - sprawdź aktualne oferty w sklepach i porównywarkach. Konfiguracja Ryzen 7 260 / 32 GB / 1 TB / RTX 5070 pod kodem NH.QZJEL.002 jest oferowana m.in. w morele.net, a model Nitro V 17 AI pojawia się też w sklepach x-kom.pl, komputronik.pl, mediaexpert.pl, euro.com.pl i neonet.pl - upewnij się, że oglądasz właśnie ten kod producenta. Cena wymieniona przez Notebookcheck dotyczy egzemplarza ANV17-41-R4CJ bez systemu, sprzedawanego w Niemczech, i nie przekłada się wprost na polski rynek. Przy zakupie zwróć uwagę przede wszystkim na typ panelu (Full HD 144 Hz czy QHD 165 Hz), obecność systemu Windows oraz liczbę modułów RAM. Jeśli różnica w cenie jest umiarkowana, wariant z ekranem QHD jest naszym zdaniem znacznie lepszym zakupem.

Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.

Najczęstsze pytania

Czy Acer Nitro V 17 AI z RTX 5070 nadaje się do gier w QHD?

Notebookcheck opisuje go jako laptop projektowany głównie pod natywną rozdzielczość Full HD, z pewnym zapasem na granie w QHD. W nowszych grach w QHD warto korzystać z DLSS. Badany egzemplarz ANV17-41-R4CJ miał panel Full HD 144 Hz, ale w linii dostępny jest też wariant QHD 165 Hz.

Jak dobry jest ekran w Acer Nitro V 17 AI?

Bazowy panel Full HD w egzemplarzu ANV17-41-R4CJ był wg Notebookcheck słaby: średnio 238 nitów, 60,9% pokrycia sRGB i 29,6 ms reakcji czerń-biel. Zaletą jest brak PWM. Lepszym wyborem jest wariant QHD 165 Hz z pełnym DCI-P3, więc sprawdź typ matrycy w wersji NH.QZJEL.002 przed zakupem.

Czym wersja NH.QZJEL.002 różni się od egzemplarza testowanego przez Notebookcheck?

Notebookcheck badał ANV17-41-R4CJ z Ryzen 7 260 i RTX 5070, z pamięcią w trybie jednokanałowym, bez Windows (egzemplarz od sprzedawcy w Niemczech). Wersja NH.QZJEL.002 ma ten sam procesor i grafikę, ale wg oferty 32 GB RAM i 1 TB SSD. Typ panelu i system tej wersji potwierdź w karcie produktu.

Czy Acer Nitro V 17 AI jest głośny podczas grania?

To jedna z jego mocnych stron. Wg Notebookcheck (egzemplarz ANV17-41-R4CJ) Lenovo LOQ 17 jest w Cyberpunku 2077 o pięć procent szybsze, ale o 17 procent głośniejsze i pobiera o 56 procent więcej energii. Cztery profile NitroSense pozwalają dodatkowo ściszyć pracę przy niewielkiej stracie wydajności.

Jak wydajny jest procesor Ryzen 7 260 w Nitro V 17 AI?

Wg Notebookcheck (egzemplarz ANV17-41-R4CJ) uzyskał 15963 pkt w Cinebench R23 Multi Core, nieco poniżej średniej 16884 pkt dla tego układu, przy bardzo stabilnej pracy pod długim obciążeniem. Do gier w Full HD wystarcza, ale laptopy z Core i7-14700HX czy Ryzen 9 8940HX są w zadaniach wielowątkowych wyraźnie szybsze. Na baterii wydajność CPU spada wg Notebookcheck o 19 procent.