Ranking • 2026 • zaktualizowano 22.06.2026

Najlepszy laptop do 5000 zł (2026) - ranking 7 modeli

Wybraliśmy najlepsze laptopy do 5000 zł w 2026 roku - to próg, w którym pieniądze przestają iść w kompromisy, a zaczynają w konkretną specjalizację: mocny gaming z RTX 4060/5060, premium ultrabook OLED do pracy i twórczości albo sprzęt biznesowy z Windows 11 Pro. Oceniamy na bazie specyfikacji, niezależnych testów i opinii, a nie własnych pomiarów. Oto modele, które dają najwięcej w swojej roli.

Autor: Redakcja Laptops.pl Aktualizacja: 22.06.2026 Jak oceniamy?
Ilustracja: trzy laptopy różnych typów w budżecie do 5000 zł

Jak oceniamy

Ranking budujemy na bazie specyfikacji technicznej, niezależnych benchmarków i realnych opinii użytkowników, filtrując je przez nasze wieloletnie doświadczenie - sprzętem komputerowym zajmujemy się od 2002 roku. Punktujemy wydajność, kulturę pracy chłodzenia, jakość ekranu, czas pracy na baterii oraz stosunek ceny do możliwości. Szczegóły metodyki opisaliśmy na stronie Jak oceniamy.

Porównanie parametrów

ModelOcenaGrafikaEkranRAMCena odAkcja
01. Lenovo Legion 5 15AHP10 (RTX 5060, OLED) 8,7/10RTX 5060 8 GB (115 W TGP)15,1" OLED WQXGA 165 Hz16 GB DDR5ok. 5700–8000 zł Zobacz
02. ASUS Vivobook S 14 OLED (M5406UA)8,6/10Radeon 780M (iGPU)14" OLED 2,8K32 GB LPDDR5Xok. 4449–4628 zł Zobacz
03. ASUS TUF Gaming A15 (RTX 4060 140 W)8,3/10RTX 4060 8 GB (140 W)15,6" 144 Hz16 GB DDR5ok. 4299–4699 zł Zobacz
04. ASUS Vivobook S 16 OLED (M5606KA)8,3/10Radeon 840M (iGPU)16" OLED 3,2K24 GB LPDDR5Xok. 4400 zł Zobacz
05. HP EliteBook 660 G118,2/10Intel Graphics (iGPU)16" IPS WUXGA matowy16 GB DDR5ok. 4590–4990 zł Zobacz
06. HP Envy x360 14 (OLED 2,8K, 2w1)8,1/10Radeon 760M (iGPU)14" OLED 2,8K dotyk16 GB LPDDR5ok. 3999–4445 zł Zobacz
07. Acer Swift Go 14 (Ultra 7 155H, 32 GB OLED)8,2/10Intel Arc (iGPU)14" OLED 2,8K 90 Hz32 GB LPDDR5xok. 4200–4600 zł Zobacz

Budżet do 5000 zł to moment, w którym przestajesz pytać „czy ten laptop w ogóle da radę”, a zaczynasz „pod co dokładnie go kupuję”. W tej cenie nie ma już sprzętu „średniego do wszystkiego” - jest wyspecjalizowany: albo wydajny gaming z dedykowaną grafiką, albo lekki ultrabook z ekranem OLED i 32 GB RAM, albo laptop biznesowy klasy korporacyjnej. Dlatego nasz ranking celowo miesza role - wybierz tę, która pasuje do Ciebie.

Jeśli wahasz się, czy w ogóle warto wydawać aż tyle, zacznij od sekcji „4000 vs 5000 zł - kiedy dopłata ma sens”. A jeśli interesuje Cię wyłącznie granie, zajrzyj też do naszego dedykowanego rankingu laptopów do gier.

4000 vs 5000 zł - kiedy dopłata ma sens

Dopłata z 4000 do 5000 zł nie jest automatycznie opłacalna - wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz. Ma sens, gdy zależy Ci na jednej z tych rzeczy:

  • Mocniejsza grafika - skok z RTX 4050/5050 na RTX 4060 / 5060 to największa różnica jakościowa w grach. Laptopowy RTX 4060 potrafi dorównać desktopowemu RTX 3070 i wyraźnie wyprzedza RTX 4050, zwłaszcza w grach AAA i z ray tracingiem.
  • Ekran OLED zamiast FHD IPS - w okolicach 4000 zł w laptopach do gier dominuje matryca Full HD IPS. Dopiero przy 5000 zł OLED (jak w Legion 5) staje się realnie osiągalny.
  • 32 GB RAM i dysk 1 TB w standardzie - różnica dla montażu wideo, wirtualizacji i pracy z wieloma aplikacjami naraz.
  • Lepsze chłodzenie i wyższe TGP - o tym niżej, bo to pułapka, na której łatwo się przejechać.
  • Klasa premium / biznes - Windows 11 Pro, biometria, metalowa obudowa i serwisowalność (EliteBook, ThinkBook).

Kiedy nie warto dopłacać? Jeśli grasz głównie w tytuły e-sportowe (CS2, Valorant, League of Legends), dobrze schłodzony RTX 4050/5050 z budżetu do 4000 zł da Ci 100–140 klatek w Full HD - RTX 4060 będzie wtedy przepłacaniem. Podobnie do pracy biurowej, nauki i multimediów w zupełności wystarczy dobry laptop do 4000 zł.

Najważniejsza pułapka: TGP, a nie sama nazwa karty

To jedna z najczęstszych pomyłek przy zakupie laptopa do gier. Ta sama karta graficzna w różnych laptopach potrafi działać zauważalnie różnie, bo producent ustala jej limit mocy (TGP - Total Graphics Power). RTX 4060 z pełnym TGP 140 W (jak w ASUS TUF A15) realnie bije RTX 5060 ograniczony do 55–85 W, mimo nowszej nazwy tego drugiego. Dlatego przy wyborze gamingowego modelu nie patrz wyłącznie na symbol karty - sprawdzaj w recenzjach jej TGP. Wyższy limit mocy oznacza więcej klatek i lepsze podtrzymanie wydajności pod obciążeniem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w budżecie do 5000 zł

Wybierz rolę, nie „najlepszy laptop”

W tej cenie nie istnieje jeden sprzęt najlepszy do wszystkiego. Gamingowy Legion 5 czy TUF A15 będą cięższe i głośniejsze, ale dadzą moc dedykowanej grafiki. Ultrabooki OLED (Vivobook S, Swift Go) są lekkie, ciche i mają piękny ekran, ale nie pograsz na nich w wymagające tytuły. Laptop biznesowy postawi na bezpieczeństwo i Windows Pro kosztem fajerwerków. Zacznij więc od pytania: do czego głównie będę go używać?

Ekran: OLED czy matowy IPS

OLED daje kontrast i kolory, które docenią twórcy i kinomani - ale błyszczy i potrafi męczyć w jasnym biurze. Dobry matowy IPS (jak w EliteBooku) bywa praktyczniejszy do długiej pracy z tekstem. Jeśli pracujesz z kolorem, szukaj pokrycia 100% DCI-P3, które oferuje większość modeli OLED z tego zestawienia.

Pamięć i dysk

W tej półce możesz wymagać 32 GB RAM (ultrabooki Vivobook S 14 i Swift Go) oraz dysku 1 TB. Pamiętaj jednak, że w wielu smukłych modelach RAM jest lutowany - jeśli zależy Ci na późniejszej rozbudowie, wybieraj konstrukcje z gniazdami SO-DIMM (częściej w laptopach do gier).

Czego nie oczekiwać nawet za 5000 zł

Bądźmy uczciwi: to wciąż nie jest półka topowych laptopów do gier w 4K ani stacji roboczych do ciężkiego renderowania. Dedykowana grafika kończy się tu na RTX 4060/5060 - świetnej do 1080p i wysokich detali, ale nie do maksymalnych ustawień w najwyższych rozdzielczościach. Ceny podajemy orientacyjnie (stan: czerwiec 2026) i zawsze warto sprawdzić dokładny kod konfiguracji oraz aktualną ofertę - w tym przedziale ten sam model bywa sprzedawany w wariantach różniących się grafiką, pamięcią i ekranem.

Ranking - pozycja po pozycji

ASUS Vivobook S 14 OLED (M5406UA)
02 WYDAJNY ULTRABOOK Najwięcej za swoje

ASUS Vivobook S 14 OLED (M5406UA)

8,6 /10

Wg specyfikacji 8-rdzeniowy Ryzen 7 8845HS pracuje tu z 32 GB RAM, dyskiem 1 TB i ekranem OLED 2,8K, w obudowie ważącej ok. 1,3 kg. To sprzęt do pracy biurowej, obróbki zdjęć i codziennej mobilności, a nie do wymagających gier. Recenzja Notebookcheck dotyczy innych wariantów serii (Intel Core Ultra 5 226V, z odwołaniami do AMD Ryzen AI 9 HX 370) z panelem 1920×1200 60 Hz, więc jej wyniki CPU/iGPU, czasy pracy na baterii i pomiary jasności nie odnoszą się do tego SKU. Wg Notebookcheck (obudowa wspólna dla wariantów Core Ultra 5 226V i Ryzen AI 9 HX 370) jakość wykonania jest akceptowalna, klawiatura ma wygodny skok 1,7 mm, dysk M.2 2280 łatwo wymienić, a RAM nie podlega rozbudowie.

Procesor AMD Ryzen 7 8845HS (8 rdz., do 5,1 GHz) - wg specyfikacji
Pamięć RAM 32 GB LPDDR5X (lutowana)
Dysk 1 TB SSD M.2 2280 (wymienny)
Ekran 14" OLED 2,8K (2880×1800), 120 Hz - wg specyfikacji
Waga ok. 1,3 kg
Cena orient. ok. 4449–4628 zł

Plusy

  • Mocny 8-rdzeniowy Ryzen 7 8845HS do pracy wielowątkowej (wg specyfikacji)
  • 32 GB RAM i 1 TB SSD w tej konfiguracji (wg specyfikacji)
  • Ekran OLED 2,8K 120 Hz wg specyfikacji producenta
  • Lekka obudowa ~1,3 kg, wygodna klawiatura o skoku 1,7 mm i wymienny dysk M.2 2280 wg Notebookcheck (obudowa wspólna dla wariantów Core Ultra 5 226V i Ryzen AI 9 HX 370)

Minusy

  • RAM lutowany - brak możliwości rozbudowy (wg Notebookcheck dotyczy testowanych wariantów AMD i Intel tej serii)
  • Grafika zintegrowana - nie do wymagających gier
  • Panel OLED opisany przez Notebookcheck (1920×1200, 60 Hz, wspólny dla wariantów Core Ultra 5 226V i Ryzen AI 9 HX 370) jest mocno odbijający mimo braku dotyku; brak danych, czy w pełni dotyczy to panelu 2,8K tego SKU
  • Brak niezależnych pomiarów dla tego konkretnego wariantu (M5406UA) - portal nie wykonuje testów fizycznych
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.

ASUS TUF Gaming A15 (RTX 4060 140 W)
03 GAMING WARTOŚĆ Najwyższe TGP

ASUS TUF Gaming A15 (RTX 4060 140 W)

8,3 /10

Rozsądny wybór do grania w budżecie: wg specyfikacji RTX 4060 pracuje tu z pełnym TGP 140 W, co zwykle daje przewagę nad słabiej zasilanymi wersjami tej karty. Dostępna recenzja Notebookcheck dotyczy innego wariantu linii (Ryzen 7 7735HS, RTX 4050), więc jej benchmarki CPU/GPU nie odnoszą się do konfiguracji z Ryzenem 7 7435HS i RTX 4060 - dla tego SKU brak niezależnych pomiarów wydajności. Wg Notebookcheck (wariant Ryzen 7 7735HS) obudowa łączy metalową pokrywę z plastikowym spodem i nie trzeszczy przy skręcaniu, choć cienka klapa się ugina, a kąt otwarcia sięga maks. ok. 135°. Matowy panel IPS 144 Hz w tamtym wariancie osiągał średnio 271 cd/m², kontrast ok. 1694:1, pokrycie sRGB 96,5% i ColorChecker dE 2000 na poziomie 1,9 bez migotania PWM - to pomiary innego SKU, panel w tej konfiguracji może się różnić.

Procesor AMD Ryzen 7 7435HS (8 rdz.)
Pamięć RAM 16 GB DDR5 (dwa sloty, do 32 GB)
Dysk 512 GB–1 TB SSD M.2 2280
Ekran 15,6" FHD IPS, 144 Hz, ~250 nit (wg specyfikacji)
Waga ~2,2 kg
Cena orient. ok. 4299–4699 zł

Plusy

  • RTX 4060 z pełnym TGP 140 W wg specyfikacji (zwykle szybsza od wersji z niższym limitem mocy)
  • Obudowa z certyfikatem MIL-STD, metalowa pokrywa, bateria 90 Wh (wg specyfikacji)
  • Łatwy dostęp do dwóch slotów RAM i SSD M.2 2280 po zdjęciu spodu (wg Notebookcheck, wariant Ryzen 7 7735HS)
  • Matowy panel 144 Hz bez migotania PWM i z dobrą wiernością kolorów w sRGB (wg Notebookcheck, wariant Ryzen 7 7735HS)

Minusy

  • Jasność ekranu ~250 nit wg specyfikacji - ciemnawy w pełnym słońcu
  • FHD IPS 16:9 bez OLED, gruba dolna ramka (format 16:9)
  • Waga ~2,2 kg + zasilacz 240 W (dodatkowe 735 g, wg Notebookcheck, wariant Ryzen 7 7735HS)
  • Kamera tylko 720p i wolne czasy reakcji matrycy - 30,4 ms w przejściu szarości, zbyt mało dla e-sportu (wg Notebookcheck, wariant Ryzen 7 7735HS)
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.

ASUS Vivobook S 16 OLED (M5606KA)
04 NAJWIĘKSZY OLED Duży ekran

ASUS Vivobook S 16 OLED (M5606KA)

8,3 /10

Duży, a wciąż stosunkowo lekki: 16-calowy OLED 3,2K ze 100% DCI-P3 (wg specyfikacji) do filmów, przeglądania i lekkiej pracy z grafiką. Napędza go energooszczędny Ryzen AI 5 340 z NPU (Copilot+). W tym przedziale cenowym oferuje dużo powierzchni roboczej. Uwaga: dostępne materiały Notebookcheck dla tej rodziny to zbiór opisów innego SKU (M5606NA z Ryzenem 5 7535HS i grafiką Radeon 660M), bez wyników pomiarów. Opisane tam parametry nie dotyczą konfiguracji z Ryzenem AI 5 340, a dla tego wariantu brak niezależnych pomiarów wydajności.

Procesor AMD Ryzen AI 5 340 (6 rdz., NPU 50 TOPS)
Pamięć RAM 24 GB LPDDR5X (lutowany)
Dysk 512 GB SSD
Ekran 16" OLED 3,2K (3200×2000), 120 Hz, 100% DCI-P3 (wg specyfikacji)
Waga ~1,5 kg
Cena orient. ok. 4400–4950 zł

Plusy

  • Duży OLED 3,2K 120 Hz, 100% DCI-P3 (wg specyfikacji)
  • Lekki jak na 16" (~1,5 kg)
  • 24 GB RAM + NPU 50 TOPS (Copilot+)
  • Proporcje 16:10 - dużo powierzchni roboczej

Minusy

  • RAM lutowany - brak możliwości rozbudowy
  • Grafika zintegrowana (bez dedykowanego GPU)
  • Brak niezależnych pomiarów dla wariantu z Ryzenem AI 5 340
  • Materiały Notebookcheck opisują inne SKU tej rodziny (M5606NA z Ryzenem 5 7535HS) i nie zawierają benchmarków
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.

HP EliteBook 660 G11
05 BIZNES WIN 11 PRO

HP EliteBook 660 G11

8,2 /10

Laptop korporacyjny dla firm i działów IT: Windows 11 Pro, biometria (czytnik linii papilarnych i rozpoznawanie twarzy), matowa matryca 16" 16:10 i solidna, serwisowalna obudowa. Stawia na bezpieczeństwo i przewidywalność, a nie na wydajność. Notebookcheck ma dla tego modelu wyłącznie stronę zbiorczą (collection) bez własnych pomiarów, a zamieszczone tam opisy techniczne dotyczą innego SKU (wariant Core Ultra 7 155U). Dla wersji z Core Ultra 5 135U brak niezależnych benchmarków; energooszczędna seria U ma niższy pułap mocy niż warianty H.

Procesor Intel Core Ultra 5 135U
Pamięć RAM 16 GB DDR5
Dysk 512 GB SSD
Ekran 16" IPS WUXGA matowy, 16:10
Waga ~1,55 kg
Cena orient. ok. 4590–4990 zł

Plusy

  • Windows 11 Pro i pełna biometria (linie papilarne oraz twarz)
  • Matowy ekran 16" w proporcjach 16:10, wygodny do pracy z dokumentami
  • Klasa biznesowa: serwisowalność i funkcje bezpieczeństwa
  • Stonowana, trwała obudowa bez zbędnych ozdobników

Minusy

  • Grafika zintegrowana - bez zapasu do gier i pracy 3D
  • Procesor z energooszczędnej serii U o niższym pułapie mocy niż warianty H
  • Brak panelu OLED w tej konfiguracji
  • Brak niezależnych pomiarów dla tego wariantu (Notebookcheck ma wyłącznie stronę zbiorczą)
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.

HP Envy x360 14 (OLED 2,8K, 2w1)
06 KONWERTOWALNY Najlepszy 2w1

HP Envy x360 14 (OLED 2,8K, 2w1)

8,1 /10

Elegancki konwertowalny 2w1 z dotykowym ekranem OLED 2,8K 120 Hz i zawiasem 360° (wg specyfikacji). Ta karta opisuje konfigurację z AMD Ryzen 5 8640HS (6 rdzeni Zen 4) i 16 GB lutowanej pamięci LPDDR5, więc rozbudowa dotyczy w praktyce tylko dysku i karty WLAN. Recenzja Notebookcheck dotyczy innego SKU (Intel Core Ultra 5 125U, model 14-fc0078TU). Wg Notebookcheck (wariant Intel Core Ultra 5 125U) obudowa jest aluminiowa i sztywna, zawias solidny, a panel OLED Samsung SDC4197 pokrywa 100% sRGB i Display P3 oraz 94,8% Adobe RGB, przy zmierzonych 372 nitach w SDR, 567 nitach w HDR i ColorChecker dE 2000 na poziomie 2,74. Pomiary wydajności, temperatur i czasu pracy z tej recenzji nie dotyczą wersji AMD. Dla niej brak niezależnych pomiarów, a portal nie wykonuje testów fizycznych (zob. /metodologia/).

Procesor AMD Ryzen 5 8640HS (6 rdz., Zen 4) - wg specyfikacji
Pamięć RAM 16 GB LPDDR5 (lutowana)
Dysk 512 GB SSD NVMe (wymienny)
Ekran 14" OLED 2,8K (2880×1800), 120 Hz, dotyk, zawias 360° - wg specyfikacji
Waga ~1,39 kg
Cena orient. ok. 3999–4445 zł

Plusy

  • Ekran OLED 2,8K 120 Hz z dotykiem. Wg Notebookcheck (wariant Intel Core Ultra 5 125U) panel Samsung SDC4197 pokrywa 100% sRGB i Display P3 oraz 94,8% Adobe RGB, a zmierzona jasność jest równomierna (366–372 cd/m²)
  • Konwertowalny 2w1 z zawiasem 360° i obsługą pióra; wg Notebookcheck w wariancie Intel Core Ultra 5 125U w zestawie jest pióro HP MPP 2.0 tilt
  • Wg Notebookcheck (wariant Intel Core Ultra 5 125U): solidna aluminiowa obudowa bez ugięć klawiatury, pewny zawias, przyjemna klawiatura z trzystopniowym podświetleniem i duży touchpad 12,5 × 8 cm
  • Ryzen 5 8640HS z 6 rdzeniami Zen 4 i iGPU Radeon 760M wystarcza do pracy biurowej i lekkiej pracy kreatywnej (wg specyfikacji)

Minusy

  • Ryzen 5 8640HS to średnia półka CPU, bez rezerwy pod ciężki rendering
  • RAM lutowany; w praktyce wymienić można tylko SSD i kartę WLAN (wg Notebookcheck, wariant Intel Core Ultra 5 125U, oraz specyfikacji)
  • Pióro MPP w części konfiguracji trzeba dokupić
  • Brak niezależnych pomiarów tego wariantu: test Notebookcheck dotyczy modelu z Intel Core Ultra 5 125U, więc jego wyniki wydajności i baterii nie przekładają się na wersję AMD
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.

Acer Swift Go 14 (Ultra 7 155H, 32 GB OLED)
07 MOBILNY 32 GB

Acer Swift Go 14 (Ultra 7 155H, 32 GB OLED)

8,2 /10

Smukły ultrabook do mobilnej produktywności i lekkiej obróbki zdjęć. Ma 32 GB RAM, dysk 1 TB i ekran OLED 2,8K przy wadze ok. 1,32 kg. Dostępna recenzja Notebookcheck dotyczy nowszego Swift Go 14 AI ze Snapdragonem X Plus X1P-42-100 i matowym IPS 2,5K 120 Hz, więc jej pomiary wydajności, baterii i ekranu nie odnoszą się do tej konfiguracji z Intel Core Ultra 7 155H i OLED. Notebookcheck (wariant Snapdragon X Plus X1P-42-100) wprost pisze jednak, że poprzednik z Core Ultra 7 pozostaje dobrym wyborem, gdy liczą się wydajność i zgodność aplikacji, a jego OLED wyprzedza nowszy panel IPS „praktycznie w każdym aspekcie”. Dla dokładnie tego SKU brak niezależnych pomiarów.

Procesor Intel Core Ultra 7 155H (16 rdz.)
Pamięć RAM 32 GB LPDDR5x
Dysk 1 TB SSD
Ekran 14" OLED 2,8K (2880×1800), 90 Hz, 100% DCI-P3 (wg specyfikacji)
Waga ~1,32 kg
Cena orient. ok. 4200–4600 zł

Plusy

  • 32 GB RAM i 1 TB SSD w kompaktowej obudowie
  • OLED 2,8K (100% DCI-P3 wg specyfikacji); wg Notebookcheck OLED poprzednika bije nowszy panel IPS „praktycznie w każdym aspekcie” (porównanie z wariantem Snapdragon X Plus X1P-42-100)
  • Lekki (~1,32 kg), z 16-rdzeniowym Core Ultra 7 do pracy wielowątkowej
  • Wg Notebookcheck wariant z Core Ultra 7 pozostaje dobrym wyborem, gdy liczą się wydajność i zgodność aplikacji (w porównaniu z modelem ARM)

Minusy

  • Czas pracy wyraźnie krótszy niż w nowszym modelu ARM: wg Notebookcheck (wariant Snapdragon X Plus X1P-42-100) model ze Snapdragonem pracuje niemal trzy razy dłużej niż poprzednik z Core Ultra 7; brak niezależnych pomiarów dla tego SKU
  • Grafika zintegrowana, bez dedykowanego GPU
  • Odświeżanie 90 Hz (nie 120 Hz)
  • Ograniczona rozszerzalność: pamięć LPDDR5x wlutowana
Gdzie kupić

Linki afiliacyjne - kupując przez nie wspierasz portal. Cena nie zmienia się dla Ciebie.